Fenomén "zpomalení v práci" - další (white) washing
03. 01. 2025, TOMÁŠ HAJZLER
Cílem našeho hospodářského systému, tj. kapitalismu, je extrakce (těžba) hodnoty pro vlastníky. Pro kapitalisty je vše živé i neživé zdrojem, který je třeba vytěžit. Čím víc, čím levněji a rychleji, tím lépe. "Těžba" s sebou nese vždy i řadu tzv. externalit (nezamýšlených vedlejších důsledků) jako jsou zničená příroda, toxický vzduch, toxická voda, vytěžené zdroje,... rostoucí míra stresu, vyčerpání a s tím související nárůst psychických a autoimunních nemocí včetně rakoviny.
Aby se udržel hlavní cíl kapitalismu, PR tohoto systému vymýšlí stále nové iniciativy s cílem odvést pozornost od destruktivní podstaty kapitalismu a/nebo "přemalovat skutečnost na jinou barvu". Proto se pro popis těchto "PR aktivit" vžil angl. termín "washing" s různými barevnými přívlastky - "white-", "green-", "pink-,... Mezi nejznámější "washingy" naší doby patří recyklace, udržitelnost, regenerativnost, uhlíková stopa, work-life balance, sladění práce a rodičovství,... K těm posledním patří třeba i "zpomalení v práci".
Dostal jsem na toto téma 5 otázek. Malá část mých odpovědí byla následně použita v článku: "Slow work movement: Zpomalení v práci je benefitem pro všechny". V tomto blogu najdete otázky i moje odpovědi v plném znění. (Úvodní foto je z loňské brigády u nás na chatce v Cholupicích. Foceno ve chvíli, kdy jsme zpomalili :-)).
1) Jsme připraveni zpomalit v práci?
Kdo chce zpomalit? Ten, kdo se pohybuje nepři-rozeným tempem. Nepřirozené tempo je tempo, které není člověku vlastní, není jeho, je ne-lidské, často strojové a tím pádem ne-zdravé - člověka ničí. My žijeme v kapitalismu, který má strojové, nezdravé tempo (stejně tak jako nespočet dalších destruktivních hodnot a vlastností) ve své DNA. Dokud se nedostaneme “za" kapitalismus, většina dnešních snah o zpomalení bude jen "náplastí na rakovinu” nebo “marketingem” na zaměstnance s cílem je v tom nezdravém prostředí udržet. Tj. ne, nejsme připraveni.
2) Jak dneska v reálu vypadá work life balance ve firmách? A je něco, co byste vypíchl, že to opravdu funguje? A naopak - kde mají firmy limity.
V korporacích je cílem produktivita/efektivita. Mottem je "víc za míň". Pokud děláte kurýra Rohlíku, dělníka ve Hyundai neb v jiné montovně, skladníka v Amazonu, řidiče Boltu, propaganda o work-life balance se k vám ani nedostane a pokud ano, jen vás naštve. Tyhle slogany jsou určeny (kancelářským) zaměstnancům, kteří se prodrali po korporátním žebříku do určitých výšek. Ve své podstatě jsou však zpravidla jen marketingem firmy na zaměstnance s cílem si tyto zaměstnance udržet. Není v tom nic skutečného. Skutečnou životní rovnováhu znám jen z malých firem s vyšším smyslem vedených dospělými lidmi dospěle. Těch je ale jako šafránu. Komodifikační dynamika kapitalismu jim dlouhodobou existenci neumožní.
Dokud se nedostaneme “za" kapitalismus, většina dnešních snah o zpomalení bude jen "náplastí na rakovinu” nebo “marketingem” na zaměstnance.
3) Jaká je budoucnost práce? Slow work movement je vlastně taková revoluce v pracování - opravdu se to stane?
Jaká je budoucnost nevíme. Já jen doufám, že nějaká bude. Pokud se bavíme o námezdní práci, tj. o zaměstnání - pozoruji, že nejspíš obrovsky naroste ekonomika péče (reproduktivní práce), zatímco zmizí cokoli co bude nahraditelné roboty/AI. A toho bude hodně. Potenciálně vznikne moře volného času, práci můžeme po 500 letech osvobodit od zaměstnání/vydělávání. V nějaké formě bude nutný bezpodmínečný základní příjem. Věřím, že kompletně překopeme i ekonomický systém a ten post-kapitalistický bude mnohonásobně víc mimo finanční sféru (ve sféře commons a v ekonomice daru - o tom více zde). To vše ale jen za předpokladu, že udržíme mír a zcela nezkolabují planetární systémy.
4) A vlastně mě napadá: Jak dlouho můžeme být produktivní a kreativní, pokud v práci občas "nezpomalíme"?
Mladí lidé "jedou z podstaty". Můžete je ždímat tak dlouho, než onemocní a vypadnou z kola. Pak je vyměníte za čerstvé, které ždímáte znovu. Já byl takhle ždímán 8 let. Mimochodem proto v korporacích vidíte především lidi pod padesát. Čím je člověk starší, tím hůř to ždímání snáší. P.S.: Největší legrace je, že systému se daří nám nabulíkovávat, že nás nikdo neždímá, že si to volíme sami (viz "mýtus svobodné vůle").
5) Víte o tom, že by reálně nějaká firma "zpomalila" nebo je to zatím jen případ jednotlivců?
Nutnost zpomalit cítíte zpravidla tam, kde je něco nezdravého, toxického, kde se vykonává zbytečná práce (tzv. “práce na hovno”, v orig. “bullshit jobs”). Tam, kde lidé tvoří něco, co je hluboce naplňuje s lidmi, s kterými se mají rádi a kde o své práci spolu-rozhodují, tam žádné zpomalení nebo zrychlení neřešíte, neboť pracujete přirozeně podle svých potřeb. Toto můžete pozorovat v tzv. tyrkysových firmách a dalších organizacích, které existují proto, aby přispěly k lepšímu světu, ne proto aby maximalizovaly zisk pro vlastníky.
Nutnost zpomalit cítíte zpravidla tam, kde je něco nezdravého, toxického, kde se vykonává zbytečná práce (tzv. “práce na hovno”. Tam, kde lidé tvoří něco, co je hluboce naplňuje s lidmi, s kterými se mají rádi a kde o své práci spolurozhodují, tam žádné zpomalení nebo zrychlení neřešíte, neboť pracujete přirozeně podle svých potřeb - někdy rychle, jindy pomalu.
6) Jak být podle vás produktivní například během čtyřdenního pracovního týdne? Máte nějaké osvědčené tipy, které byste mohl prozradit?
Obecně potřebujete 3S, tj. smysl, sounáležitost, svobodu. Potřebujete dělat, co milujete a milovat co děláte. S lidmi, které milujete. Potřebujete možnost spolurozhodovat o tom co děláte. Potřebujete se znát, zaléčit svá traumata, práci si ušít na tělo a naučit se základní principy a techniky organizace. To je vše. Pak nebudeme muset řešit tempo, neboť tempo bude takové, jaké má být.
__________________
Zůstaňme v kontaktu: Zprávy ze života
Kde se můžeme vidět: Akce
Moje knihy: Knihy
Peoplecomm: zde - Pomozte nám šířit důležité knihy. Díky.
V případě, že čerpáte z mé práce a cítili byste potřebu "vyrovnat energie" - zde je možnost poslat mi libovolný finanční příspěvek na transparentní účet číslo: 2400493472/2010. Dar za dar. Díky.