-
Pocta nejstarším sousedům
23. 03. 2022, TOMÁŠ HAJZLER
Inspirace na téma místního života a funkční sousedské komunity z jedné lisabonské uličky. Místní tu proměnili svou ulici v galerii pod otevřeným nebem. Zdi domů vyzdobili fotografiemi nejstarších sousedů, kteří ve čtvrti žijí, jako poctu jejich životu.
číst více
Uměli bychom i v Česku někde něco takového?
O tématu lokalizace a místní ekonomiky se dočtete více v tomto blogu nebo nejvíce v knize Naše budoucnost je lokální.Kategorie: Vztahy , Umění žít , Lokalizace
Komentářů: 0 -
Hostina jako způsob, jak změnit svět
14. 03. 2022, TOMÁŠ HAJZLER
Hostina je kniha o tom, jak jídlo svádí lidi dohromady. Máme vše nafocené, napsané, texty prošly korekturou. V tomto blogu si přečtěte předmluvu, kterou jsem ke knize napsal. Došlo mi na tom, že hostina může být velmi praktickou technikou k tomu, jak měnit svět. Kdo byste chtěli informaci o tom, až bude kniha k dispozici, nechte na sebe kontakt zde.
číst víceKategorie: Knihy , Lokalizace , Zpátky k jídlu
Komentářů: 0 -
"Škola-Neškola" 3. díl seriálu "Příběhy z okraje aneb naše budoucnost je lokální"
06. 03. 2022, TOMÁŠ HAJZLER
V dnešním blogu si přečtěte další díl seriálu Příběhů z okraje, který vychází v Pravém domácím časopise. Tento díl je reportáží z Jeruzalémské Sudbury, což je dobrovolná, demokratické škola. Je stále zřejmější, že transformace vzdělávacího systému je jedna z hlavních věcí, která se musí stát, chceme-li se postavit krizím, které se na nás valí, ne pouze zastavit válku. Škola, jak ji dnes známe, ta povinná, vznikla před cca 250 lety jako výcvikový tábor poslušných, poddajných a snadno manipulovatelných vojáků a dělníků. V dobách jako je tato, kdy se nám za humny rozhořela další krutá válka, nám potřeba změny školního systému bude snad mnohem zřejmější než kdy předtím. Nebýt těch minimálně devíti let otrockého docházení na jedno místo, non-stop nucení a manipulace, tréninku v soupeření s ostatními, v dělání nesmyslných věcí výměnou za známky a vidinu povýšení, v podněcování strachu z autority, v oddělování od ostatních, přírody, práce a sebe sama... myslíte si, že by šel někdo dobrovolně zabíjet druhé lidi? Myslíte si, že by se miliony ostatních nechali do zabíjená zatáhnout tak jako by to bylo nějaké sportovní klání nebo počítačová hra? Ne, to by se nestalo. Až se posuneme za výcvik vojáků a poslušných zaměstnanců k lidskému rozvoji, teprve potom máme šanci. Máte-li sílu a energii, zapojte se do reformy školství. Možností je nespočet.číst víceKategorie: Příběhy z okraje
Komentářů: 0 -
Čemu nás učí Putin a jeho válka na Ukrajině (můj proti-válečný manifest)
03. 03. 2022, TOMÁŠ HAJZLER
"Putinova invaze na Ukrajinu je válečný zločin, který je na úrovni americké invaze do Iráku nebo Hitlerova/Stalinova vpádu do Polska v roce 1939.", prohlásil Noam Chomsky v nedávném interview. To je neoddiskutovatelný fakt, kterým je třeba začít.
číst více
Potíž je, že většina informací mimo ruskou sféru vlivu o konfliktu dnes vypráví černo-bílý lineární příběh: agresor = trest a oběť = solidarita.
Moderní válka je ale vždy na prvním místě selháním humanity a nejvyšší formou zmaru. O tom, ale dnes většina politiků i médií mlčí. Mám pocit, že (kromě úžasné pomoci uprchlíkům) slyším z úst politických představitelů jen povzbuzování do dalšího válčení, dalších sankcí, boje, zabíjení a destrukce. Jenomže války se nevyhrávají. Ve válkách prohrávají nakonec všichni. Ti, kdo je přežijí si z nich odnášejí traumata, která se nevymažou ani po generacích. Obrovsky trpí příroda a život v ní.
Ta aktuální ukrajinská má své hluboké příčiny a může nás naučit mnohé o fungování dnešního světa i o nás samých.
Naše civilizace vykazuje všechny znaky svého konce - už jenom fakt, že kolabuje planeta a my místo maximálních kolektivních snah o záchranu dál zrychlujeme v zabíjení jeden druhého, nabíráme na tempu v drancování přírody, mrháme vzácnými zdroji a do atmosféry vypouštíme další a další tuny CO2 a dalších splodin. Jako by nám míra naší civilní destrukce byla málo, přidáváme další válku.
Je už definitivně vědecky potvrzeno, že jsme se ocitli na prahu nepředstavitelného utrpení. Pochopit, co a proč se na Ukrajině a ve světě děje, je tak nyní naše další, možná už ale definitivně poslední, velká šance v porozumění tomu, co se na nás valí a v tom, co dělat dál.
Jenomže víte, jak je to s učením... "Učitel se zjeví teprve potom, co je žák připravený". COVID, který nám sliboval naučit stejné věci, jsme si nechali upláchnout a místo toho se topili v absurdních bojůvkách "očkovaných" s "neočkovanými". Dnes nejsme připravení o nic lépe. Jak se ale říká: "Je hrozné nechat si upláchnout krizi". Pokud nás tato válka nezabije, nechme se jí poučit! Prosím o to aspoň za naše děti.
Tyto "Zprávy ze života" (#58) jsou mým příspěvkem. Je to čtení dlouhé a ne-veselé. Je určeno lidem, kteří učtou víc než jen post na fejsbuku a kteří se chtějí dostat pod povrch, za aktuální bojový ryk. Jde mi o po-rozum-ění, ne jakékoli schvalování či odsuzování. O to prosím i vás čtenáře. Pokud vás text zaujme, pokuste se mu porozumět, ne s ním jakkoli (ne)souhlasit. Pokud chcete někdo v debatě pokračovat, pojďme naživo.Kategorie: Vlastní cesta , Postřehy z matrixu , Zprávy ze života
Komentářů: 0 -
Zápisky z moskevské bídy v roce 1990. Může se něco takového zopakovat? Jak rychle?
01. 03. 2022, TOMÁŠ HAJZLER
Toto je fronta před první pobočkou McDonald's v zemích bývalého východního bloku, v Moskvě. S kamarádem Martinem jsme v roce 1990 stávali několikaset metrové fronty na housku s karbanátkem i několik hodin. Tak šílená byla tehdy v Rusku situace. Ve světle aktuálního vývoje uveřejňuji krátkou kapitolu z knihy Třináct tisíc dní graficky popisující v čem jsme v Moskvě v roce 1990/91 žili. Sám sebe se ptám (i za své ruské přátele), zda (a jak rychle) se tehdejší situace může vrátit.
číst víceKategorie: Vlastní cesta , Lokalizace
Komentářů: 0 -
Moje černobylské a hirošimské slzy. Hrozba atomové války aneb čím nám hrozí Putin
28. 02. 2022, TOMÁŠ HAJZLER
Hned na začátku invaze na Ukrajinu pohrozil Vladimír Putin použitím jaderných zbraní v případě, že by někdo ohrozil Rusko. Včera prohlásil, že nařídil nejvyšší ruskému atomovému arzenálu nejvyšší bojovou pohotovost. Kopíruji sem kapitolu z knihy Dobrý život ve stínu konzumní společnosti věnovanou tématu atomové hrozby. Kapitola začíná mým osobním zážitkem v Muzeu míru v Hirošimě, kde jsem brečel jako želva a pak vzpomínkou na mé spolužáky, které zemřeli na rakovinu na následky nemoci z ozáření v důsledku exploze v Černobylu. Tyto dva zážitky pro mě byly tím hlavním, kdy jsem pochopil, že hrozba atomové války je jednou z hlavních hrozeb moderního světa, aktuálně tou nejvážnější. Úřad pro jadernou bezpečnost aktuálně vydal doporučení, co dělat v případě jaderného útoku.
číst víceKategorie: Vlastní cesta , Postřehy z matrixu , Mytologie současnosti
Komentářů: 0 -
Proč je třeba, abychom se setkávali Naživo
19. 02. 2022, TOMÁŠ HAJZLER
Posílal jsem Zprávy ze života #57. Zde je jejich blogová verze.
číst více
Minulá čísla najdete pod tagem "Zprávy ze života".Kategorie: Zprávy ze života
Komentářů: 0 -
Volby jako problém demokracie. Demokratický únavový syndrom.
18. 02. 2022, TOMÁŠ HAJZLER
Zamysleli jste se někdy nad tím, jak je možné, že se v demokratické zemi formou svobodných voleb dostanou k moci vyšinuté, psychicky narušené osoby typu Mussoliniho, Hitlera, v dnešní době Trumpa, u nás Babiše nebo Zemana? Jak to, že v posledních volbách v naší zemi zcela propadli Piráti, se stabilní voličskou základnou, a jak to, že se do parlamentu - v době, kdy narůstá chudoba a kolabuje příroda - nedostal vlastně nikdo, kdo měl tato dvě témata v programu? Jak se dočtete dál, důvodem jsou volby, které jako nástroj demokracie přestaly fungovat. Jsou dnes "na prodej" a jsou tak stále snadnějším nástrojem, jak legitimně převzít moc. Historie ukazuje, že pokud volby neopravíme nebo spíše za ně nenajdeme funkčnější alternativu, čekají nás vážné sociální konflikty a válka. O tom, co je s volbami špatně a jak z této šlamastyky dál, je dnešní blog. Text je výňatkem z knihy Dobrý život ve stínu konzumní společnosti.
číst víceKategorie: Postřehy z matrixu , Lokalizace , Příběhy z okraje
Komentářů: 0 -
Síla příběhu a mytologie moderní společnosti
07. 02. 2022, TOMÁŠ HAJZLER
Poslal jsem právě 56. Zprávy ze života. Dávám je opět do blogu pro lidi, kterým nechodí. Minulá čísla najdete pod tagem "Zprávy ze života".
číst víceKategorie: Umění žít , Postřehy z matrixu , Zprávy ze života
Komentářů: 0 -
"Zachraňme bezobaly!" 2. díl seriálu "Příběhy z okraje aneb naše budoucnost je lokální"
03. 02. 2022, TOMÁŠ HAJZLER
Toto je druhý díl seriálu "Příběhy z okraje aneb naše budoucnost je lokální", který právě vyšel v aktuálním, únorovém, čísle Pravého domácího časopisu. V dnešním dílu navazuji na článek SOS Bezobaly, kterým jsem poprvé upozorňoval na aktuální kritickou situaci, v které se dnes bezobalové obchody (a další místní podniky) nachází. Prosím, přečtěte si, v čem všem jsou pro nás pro všechny důležité, co se to dnes vlastně děje a pak už jen pojďme udělat, co je v našich silách, abychom toto obtížné období překonali. Článek si stáhněte v PDF v úvodu nebo si ho přečtěte v blogu - v původním, nezeditovaném znění - s odkazy na další čtení a jinými fotkami. První díl seriálu si přečtěte zde: Modřanská KPZ-ka. Smyslem seriálu je pomoci projektům "na okraji" (mimo mainstream), což považuji za to nejdůležitější, co bychom měli dělat, chceme-li nějakou žitelnou budoucnost. Proč je právě okraj tak důležitý, vysvětluji zde. Pravý domácí časopis si můžete předplatit zde.číst víceKategorie: Příběhy z okraje , Zpátky k jídlu
Komentářů: 0
- Vztahy
- Vlastní cesta
- Umění žít
- Recenze
- Pracovní revoluce
- Moc a autorita
- Komunikace
- Peoplecomm
- Svobodné firmy
- Knihy
- Vzdělávací systém
- Svobodná práce
- Snídaně
- Postřehy z matrixu
- Seriál "Svoboda v práci"
- Seriál "Rodičovské mýty"
- Firemní zodpovědnost
- Život bez odpadu
- Slušná firma
- Střípky
- Seriál o car-free životě
- Lokalizace
- Příběhy z okraje
- Zpátky k jídlu
- Mytologie současnosti
- Zprávy ze života