• S Krkavčí matkou o smrti, životě a práci

  Povídali jsme si včera s Krkavčí matkou. Právě jí vyšla (pro mě) velmi, velmi důležitá kniha s názvem "Moje milá smrti". Chtěl jsem jí za to poděkovat a vyptat se jí, co se o smrti a tím pádem hlavně o životě, naučila. Kdo jí znáte - víte, že má se smrtí poměrně nedávnou, intimní zkušenost, a že umí o svém životě poutavě psát.
  Byl to moc milý a pro mě i objevný rozhovor. Zaposlouchejte se.

  číst více

 • O dobrém životě, o svobodě, o budoucnosti práce a podnikání @Forbes.sk

  Mrkněte na prima rozhovor pro slovenský Forbes - vyšel v zářijovém čísle. Pro lepší čitelnost se proklikněte na slideshare a přečtěte si to tam ve větším formátu.
  Jinak mně přijde neuvěřitelně vtipný číst si svoje myšlenky ve slovenštině. Pokud je vaším rodným jazykem též čeština, třeba se u toho i zasmějete :-).

  číst více

 • V souvislostech: Peníze, nebo život?

  Zde krátké před-prázdninové povídání o tématu práce s Veronikou Sedláčkovou v pořadu TV Noe V souvislostech.

  číst více

 • Bydlet nebo žít? aneb o tom nejdůležitějším, co potřebujeme v naší společnosti změnit

  Vypadá to, že jsem asi začal přispívat do mého oblíbeného Pravého domácího časopisu (alespoň plán je takový) :-). Zde je můj srpnový příspěvek, který jsem napsal ve zmenšené verzi do blogu Doma v Komořanech o tom, jak jsme jeden den v nejodpudivějším místě u nás v Komořanech připadali jako někde v Provence.

   

  číst více

 • Rozhovor: O dobrém životě, o minimalismu, bez-odpadovosti a o výchově

  Ingu a Miša Poppeovi považuji za jeden z neinspirativnějších párů v mém okolí. Fascinuje mě, že kdykoli jim v životě něco chybí, jdou a vytvoří si to. Nevyjmenovávají důvody proč něco nejde, jen prostě hledají způsoby, jak by to mohlo jít. Dokáží být bez toho, aby potřebovali mít (hromadu věcí, které většina lidí považuje za nezbytné). Fungují (jako rodina) do velké míry bez odpadu.
  Včera ráno jsme s Mišem zasedli u nich v krámku (BezobaluZlin.cz) a já se ho ptal na to, jak se pro tento život vlastně rozhodli, jak ho ve Zlíně budují, jak dnes bydlí, proč a jak založili ve Zlíně bezobalový krám a začali se tak v životě věnovat oba něčemu o 180 stupňů jinému. Zajímalo mě také, jak to všechno kombinují s výchovou svých dvou kluků.

  Pro mě velmi inspirativní. Zaposlouchejte se.

  číst více

 • Rozhovor: O životě bez hákování

  Zasedli jsme včera po roce zase s Katkou Varhaník Wildovou, autorkou Manifestu disfrutalismu k dalšímu dílu našeho "Disfrutalistického povídání". Mluvili jsme zase o životě bez vydělávání na život. Pro to bez-duché vydělávání jsme zavedli termín "hákování". Milý rozhovor to byl. Řeč přišla mimo jiné i na Vánoce nebo na to, co Katku přimělo žít tak, jak dnes žije.
  Zde si může připomenout předchozí díly našeho konverzování.

  číst více

 • Das Kapital: Endlich!

  Stydím se to přiznat: Začetl jsem se do Marxova Kapitálu.
  Nestydím se ale - ani za nehet - za to, že čtu Kapitál, ale za to, že se k tomuto štosu knih dostávám až ve svých šestačtyřiceti. Léta se věnuji tématu práce, jehož úplné pochopení není bez Marxova historického pohledu dost dobře možné.
  Nu což!? Pozdě - líp než nikdy. Ne?

  číst více

 • StandaShow: Školy vychovávají tovární dělníky...

  Zde je sestřih rozhovoru se Standou Hruškou na jeho Standa Show.
  Zajímavý experiment to byl!
  V čem? Nikdy jsem si takhle dlouho (celkem to byly dvě hodiny) s nikým nepovídal z naší ložnice. V naší ložnici to jo, ale ne s někým, kdo sedí jinde.
  Mluvili jsme o škole, o budoucnosti práce a podnikání, o to, jak funguje náš současný ekonomický systém. Bavilo mě to. Díky, Stando!

  číst více

 • Rodinné, sousedské & jiné sešlosti

  Jaro je u nás tradičně obdobím sešlostí. Poslední byl už třetí sraz naší širší rodiny - viz foto v úvodu (o loňském více zde). Před měsícem jsme se sešli se sousedy (o tom více zde). Oba srazy pro mě byly mimo-řádné - tím, že jsem je pořádal naposled.

  číst více

 • The Venus Project

  Setkali jsme se nedávno s Jakubem Schönem, českým zástupcem fascinujícího "Venušina projektu" (The Venus project) nedávno zesnulého vizionáře Jaque Fresca. Protože na mě padají z z vývoje světa občas chmury, chtěl jsem se Jakuba vyptat, o co se jedná, co mají za lubem a jak mají ty krásné vize vlastně fungovat.
  Zapnuli jsme u toho kameru. Chcete-li se nechat inspirovat (=nadechnout se do úplně, ale úplně jiného vidění světa), zaposlouchejte se, spojte se s nimi na fejsbuku a/nebo se podívejte na dva filmy z jejich dílny - viz níže.

  číst více