-
Volby jako problém demokracie. Demokratický únavový syndrom.
18. 02. 2022, TOMÁŠ HAJZLER
Zamysleli jste se někdy nad tím, jak je možné, že se v demokratické zemi formou svobodných voleb dostanou k moci vyšinuté, psychicky narušené osoby typu Mussoliniho, Hitlera, v dnešní době Trumpa, u nás Babiše nebo Zemana? Jak to, že v posledních volbách v naší zemi zcela propadli Piráti, se stabilní voličskou základnou, a jak to, že se do parlamentu - v době, kdy narůstá chudoba a kolabuje příroda - nedostal vlastně nikdo, kdo měl tato dvě témata v programu? Jak se dočtete dál, důvodem jsou volby, které jako nástroj demokracie přestaly fungovat. Jsou dnes "na prodej" a jsou tak stále snadnějším nástrojem, jak legitimně převzít moc. Historie ukazuje, že pokud volby neopravíme nebo spíše za ně nenajdeme funkčnější alternativu, čekají nás vážné sociální konflikty a válka. O tom, co je s volbami špatně a jak z této šlamastyky dál, je dnešní blog. Text je výňatkem z knihy Dobrý život ve stínu konzumní společnosti.
číst víceKategorie: Postřehy z matrixu , Lokalizace , Příběhy z okraje
Komentářů: 0 -
Síla příběhu a mytologie moderní společnosti
07. 02. 2022, TOMÁŠ HAJZLER
Poslal jsem právě 56. Zprávy ze života. Dávám je opět do blogu pro lidi, kterým nechodí. Minulá čísla najdete pod tagem "Zprávy ze života".
číst víceKategorie: Umění žít , Postřehy z matrixu , Zprávy ze života
Komentářů: 0 -
"Zachraňme bezobaly!" 2. díl seriálu "Příběhy z okraje aneb naše budoucnost je lokální"
03. 02. 2022, TOMÁŠ HAJZLER
Toto je druhý díl seriálu "Příběhy z okraje aneb naše budoucnost je lokální", který právě vyšel v aktuálním, únorovém, čísle Pravého domácího časopisu. V dnešním dílu navazuji na článek SOS Bezobaly, kterým jsem poprvé upozorňoval na aktuální kritickou situaci, v které se dnes bezobalové obchody (a další místní podniky) nachází. Prosím, přečtěte si, v čem všem jsou pro nás pro všechny důležité, co se to dnes vlastně děje a pak už jen pojďme udělat, co je v našich silách, abychom toto obtížné období překonali. Článek si stáhněte v PDF v úvodu nebo si ho přečtěte v blogu - v původním, nezeditovaném znění - s odkazy na další čtení a jinými fotkami. První díl seriálu si přečtěte zde: Modřanská KPZ-ka. Smyslem seriálu je pomoci projektům "na okraji" (mimo mainstream), což považuji za to nejdůležitější, co bychom měli dělat, chceme-li nějakou žitelnou budoucnost. Proč je právě okraj tak důležitý, vysvětluji zde. Pravý domácí časopis si můžete předplatit zde.číst víceKategorie: Příběhy z okraje , Zpátky k jídlu
Komentářů: 0 -
V čem mě dostala Služka od Netflixu a proč bych si přál, aby se na ní podívalo co nejvíc lidí
27. 01. 2022, TOMÁŠ HAJZLER
Včera jsem posílal 55. Zprávy ze života. Dávám je i do blogu pro ty z vás, kterým nechodí.
číst víceKategorie: Umění žít , Postřehy z matrixu , Zprávy ze života
Komentářů: 0 -
Mytologie moderní společnosti III - Past pokroku
15. 01. 2022, TOMÁŠ HAJZLER
Po mýtu svobodné vůle a oddělenosti tu mám dnes další základní mýtus starého příběhu, kterým je "past pokroku". V knize Dobrý život ve stínu konzumní společnosti, z které čerpám, najdete - kromě těchto tří - celkem deset základních mýtů, na kterých naše moderní společnost stojí. Máme-li mít naději na žitelnou budoucnost, jsou to právě mýty, které je nutné převyprávět.
číst víceKategorie: Vlastní cesta , Umění žít , Postřehy z matrixu , Seriál "Rodičovské mýty" , Mytologie současnosti
Komentářů: 0 -
Modřanská KPZ-ka: 1. díl seriálu "Příběhy z okraje aneb naše budoucnost je lokální"
13. 01. 2022, TOMÁŠ HAJZLER
Pustili jsme se s Pravým domácím časopisem do nového seriálu s názvem "Příběhy z okraje", ve ktrém bych chtěl každý měsíc vyhledávat zárodky nové ekonomiky a nového života, který se (už z podstaty) rodí na okraji. Chci o nich psát a chci s nimi i točit rozhovory. O tom, proč se chci věnovat okraji, jsem psal zde. V prvním dílu - který právě vyšel v lednovém čísle časopisu - jsem se rozhodl popsat příběh naší Modřanské KPZ-ky, což je jedna z věcí, která za posledních deset let nejvíc změnila můj život. Článek je - v tištěné formě - buď v časopisu, nebo v úvodu ke stažení v PDFku nebo níže v blogu - v nezeditované verzi. K tématu se podívejte na rozhovory a přednášky z prjektu "Zpátky k jídlu". A já mám jediné přání - kéž by tento díl Příběhů znamenal mnohem víc KPZek, neboť čím víc KPZ-ek, tím víc dobrého života.
číst víceKategorie: Vztahy , Lokalizace , Příběhy z okraje , Zpátky k jídlu
Komentářů: 0 -
Proč se nenechat rozdělovat COVIDem a v čem je film "K Zemi hleď" a must see
12. 01. 2022, TOMÁŠ HAJZLER
Včera jsem posílal svoje 54. Zprávy ze života. Po bezmála dvou letech jsem pocítil potřebu se vyjádřit ke covidu. Děje se pár věcí, z kterých mi je ouzko - potřeboval jsem o nich napsat. Dávám je i sem do blogu. Foto (Niko Tavernise /Netflix)
číst víceKategorie: Vlastní cesta , Postřehy z matrixu , Zprávy ze života
Komentářů: 0 -
O italském pivu, ekonomické globalizaci a závodu ke dnu
28. 12. 2021, TOMÁŠ HAJZLER
Chtěli jsme si v malém jiho-italském městě v jenom z místních krámků komupit nějaké místní (nebo alespoň italské) pivo. Toto mělo být zaručeně italské. A Peroni (níže) prý také - to má dokonce na etiketě nápis "neoddiskutovatelně italské, produkt Bari, Říma a Padovy). Když jsme pak přišli domů, zjistili jsme, že ta větší je Asahi, předtím Anheuser-Busch, SAB Miller a to malé - které mělo být zaručeně italské, je Heinken - dohromady ty největší pivovarnické firmy.
číst více
Toto zkupování malých velkými je jedním z viditelných rysů systému mezinárodních smluv a institucí, které zajistily těm největším korporacím naprosto naprosto famózní podmínky ve formě dotací, subvencí, nulových daní, infrastruktury zdarma, uprávy regalatorního prostředí tak, aby vyhovělo komerčním zájmům velkých firem. Pro tento fenomén se vžil název ekonomická globalizace a je důvodem, proč ti největší non-stop rostou a posilují, zatímco malí, místní živoří a krachují. V tomto blogu se podívejme na to, o co se jedná, neboť o čem víte, můžete kontrolovat (a měnit), zatímco o čem nevíte, kontroluje (a mění) vás.Kategorie: Vlastní cesta , Postřehy z matrixu , Lokalizace
Komentářů: 0 -
O volání duše. V mém případě po půdě.
26. 12. 2021, TOMÁŠ HAJZLER
V tomto novoročním blogu chci říct, že hledám půdu (ve formě budoucí zahrady, sadu,... prostě "pozemku"...). Tuto prosbu mám v hlavě sepsanou už dobrých 15 let, ale až letos na jaře a pak asi před šesti týdny se staly dvě věci, které mě přiměly, abych to konečně z hlavy naťukal do klávesnice - třeba i v naději, že mě někdo nasměruje/pomůže mi mou cestu k půdě znovu najít. Víte-li o nějaké půdě, která by ocenila moji péči, propojte nás prosím :-). Můj email je tomas@peoplecomm.cz.
číst víceKategorie: Vlastní cesta , Lokalizace
Komentářů: 0 -
Je třeba, aby se potraviny staly jídlem a jídlo aby bylo dostupné
20. 12. 2021, TOMÁŠ HAJZLER
Toto byl můj nákup před-minulý týden v Obživě. Odhadem 35 kg v batohu, 10 kg v tašce. Cesta z domova do Obživy trvá přes hodinu: bus, tram, tram. Nákup a cesta zpět, dohromady přes tři hodiny. Stejné je to u nás s trhem - nejbližší máme jednou za týden, v sobotu na Výtoni. O víkendu je to hoďka tam a hoďka sem.
číst víceKategorie: Vlastní cesta , Život bez odpadu , Slušná firma
Komentářů: 0
- Vztahy
- Vlastní cesta
- Umění žít
- Recenze
- Pracovní revoluce
- Moc a autorita
- Komunikace
- Peoplecomm
- Svobodné firmy
- Knihy
- Vzdělávací systém
- Svobodná práce
- Snídaně
- Postřehy z matrixu
- Seriál "Svoboda v práci"
- Seriál "Rodičovské mýty"
- Firemní zodpovědnost
- Život bez odpadu
- Slušná firma
- Střípky
- Seriál o car-free životě
- Lokalizace
- Příběhy z okraje
- Zpátky k jídlu
- Mytologie současnosti
- Zprávy ze života