• O pomáhání druhým...

    Jsme do zítřka ve slovinském Piranu. Je to zase taková mini Honzo-cesta s hromadou velkých "AHA!" Jedno včerejší si nemohu nechat pro sebe. Naše holky tu tráví asi nejvíc času na pláži (kde jinde?)... sbíráním kamínků, budováním rozličných kamenných staveb a také hledáním a nacházením mořských živočichů, mimo jiné i šneků. Včera jsme se rozesmáli, když naši Valentýnu napadlo tyto plže zachraňovat. Začala je vytahovat z vody a pokládat na kamen na pláži. Prý, aby se neutopili! Je to totiž takový malý srdcař, ta naše Valentýna. Od malička se snaží pomáhat. A mně přijde, že mnozí z nás jsme na tom do určité míry podobně. Snažíme se pečovat o druhé. To je samozřejmě velmi důležité, jen je u toho třeba v...

    číst více
  • Život. Pasívní nebo aktívní?

    Chtěl jsem navázat na Jeseník. Mám to rozepsané už dlouho, ale po čtvrtečním Edufóru to potřebuji dopsat. Jedná se o téma životní aktivity. Protože příklady považuji za to hlavní, co potřebujeme, chci ukázat na deset lidí, kteří "nesedí na zadku" a aktivně utvářejí nejenom svůj život, ale životy mnoha lidí okolo nich.

    číst více
  • Podpoř svého kavárníka!

    "Vzájemná podpora jeden druhého". Vidíte jí v mnoha tradičních společenstvích. Zpravidla tam, kde se "dobře", tj. šťastně a zdravě žije. Já v Čechách pozoruji podporování jeden druhého v rámci komunity nejviditelněji mezi vietnamskou menšinou. A to jak lidsky, tak především ekonomicky. Nakupují ve vietnamských obchodech, stravují se ve vietnamských restauracích, vzájemně si pomáhají. Přál bych si, abychom to od nich odkoukali. Proč?

    číst více
  • To není MOJE věc!

    Dobré ráno! Zdravím při pondělku s úvahou na téma, o kterém léta dumám - aktivity a pasivity. Myslím si totiž, že svobodná společnost se od té méně svobodné liší především právě mírou zapojení svých jednotlivých členů. Buď rozhoduje jeden člověk či úzká skupinka lidí, kteří od zbytku vyžadují "po-slušnost" a "pod-řízení" se nebo se rozhodování účastní většina a jeden po druhém chtějí především "z-odpověd-nost", tedy "sebe-řízení". Mimochodem je to i téma posledního dílu seriálu o Svobodě v práci - zde.

    číst více
  • Billboardoví králové II.

    Zde je pokračování debaty o "svobodě zvolit si prezidenta". První díl je zde. Dnes o roli prezidenta, roli občana, hodnotách a integritě, o čtyřech jezdcích nebo o volebních průzkumech. Nám to pomohlo si některé věci zase o kousek ujasnit. Snad to pomůže i někomu dalšímu. Budeme se těšit na postřehy, názory a komentáře. Točili jsme dnes dopoledne v Nové syntéze.

    číst více
  • Zlaté a jiná pravidla

    Zde je Komenského „Mravoučného desatera“ – viz níže. To mě vždycky nadchne, když si uvědomím jaké poklady v naší kultuře máme. A říkám si, proč je často tak složitě dolujeme. Vždyť to důležité pro život lidé už dávno vymysleli. Co říkáte?

    číst více
  • Zpráva o štěstí

    Včera jsem sem dával Dudlíkový strom a dnes tu příklad jednoho parádního firemního rituálu. V Peoplecommu jsme ho dlouho testovali a nyní stojíme na křižovatce a dumáme, co s tím dál. Nazvali jsme si to „Happiness report“ a spočívá to v tom, že každý (kdo chce) pošle jednou za 14 dní jednomu z nás (na koho právě vyšla řada), co ho/ji za poslední dva týdny nejvíc potěšilo. Ten, u které se všechny body, fotky nebo videa sejdou z toho potom vytvoří prezentaci, která je pak všem k dispozici. Smyslem je lépe se poznat, sblížit a pomoci si zaměřit se na pozitivní stránku světa.

    číst více
  • O venkovské důvěře

    Včera jsme se z Kodaně na pár dní přemístili ke kamarádovi do Fríska. Do malé vesničky na úplném severu Holandska. Dnes ráno jsme se sebrali a jeli se podívat do nedalekého města. Mě nadchlo, že jsme za sebou přivřeli dveře. Jen tak. Klap. Kamarád podobně nezavírá ani auto. A já se vždy v takových místech zaraduji a připomenu si, jak snadný a radostný je život postavený na důvěře.

    číst více
  • O životě a o štěstí

    Tohle je přednáška z MU v Brně z minulého čtvrtka. Je to sice možná moje nejunavenější vystoupení, ale když už se stala a navíc u toho byla kamera, proč to nešířit…? Několik myšlenek hodných šíření tam myslím je, i když si myslím, že by se místy daly uchopit mnohem líp. Buď jak buď, když už se na to někdo podíváte, pojďme si zapolemizovat. Přece jenom je to téma, které se týká nás všech. Jinak se tomu do hloubky věnujeme s Petrem Márou na Dni čili 86400 vteřin, který pořádáme 29. – 30. 3. 2012. A snad úplně nejvíc na Cestě kolem světa, která startuje v březnu 2012.

    číst více
  • Hodnota času

    Včera jsem smáznul přednášku „Mrtvej brouk“. S dovolením to sem vrátím až/jestli se nám ho podaří rozchodit. Říkal jsem si, že by to na kraj roku chtělo něco nadhledovýho.
    číst více