Co je “cool” práce?

Jestli tu nejste poprvé, můj názor na práci znáte. Pokud člověku bylo třicet, do smrti mu zbývá možná 13 tisíc dní. V případě, že je starší, má k dispozici nejspíš méně. Základní životní otázkou většiny lidí je, čím ten čas naplnit. Co se týče činností, kterým jsme si navykli říkat práce, máme na výběr v zásadě ze dvou možností. Buď můžeme pracovat s cílem vydělat a/nebo zvýšit své společenské postavení. Nebo tak, že bude naše práce pro druhé službou a nám zdrojem naplnění, radosti a případně i příjmů. Taková práce je příjemná, zábavná, prostě “cool”. Ve videu nahoře naleznete v pořadí třetí (a zároveň poslední) debatu o tom, “co je cool práce”. V textu pod videem se pak podívejte na seznam devíti parametrů, který by taková práce měla mít. Do 25.9. se můžete hlásit na další podzimní kolo workshopu “

Co je tedy “cool práce”? (Za práci považuji jakoukoli lidskou činnost, kterou vykonáváme s nějakým cílem, tedy i jakékoli tzv. domácí či dobrovolné práce).

1.Pohltí vás. Nemáte ponětí o času. Něřešíte, co si o vás kdo myslí. Nepotřebujete chválit. Případná kritika je vám jedno. Dokonce ani necítíte hlad či žízeň. Jste ve “flow”.

2.Těšíte se na ní. Když se jí právě nevěnujete, utíkají vám za ní myšlenky. Říkáte si a celým tělem cítíte, jak fajn bude, až se jí zase budete věnovat.

3. Vzpomínáte na ní. To je podobné jako s těšením. Jen nazpátek. Často, už když jí dokončíte, poleje vás pocit blaha a vybavujete si, co jste dělali a jak jste se při tom cítili.

4. Jste v ní dobří. Když za sebou vidíte výsledek říkáte si: “Radost pohledět.” To samé říkají o vaší práci i ostatní. Vyzdvihují a chválí vaše výsledky.

5. Je službou ostatním. Co děláte slouží ostatním lidem. Ať už je to bochník chleba, almara nebo třeba přidržená ruka, mají z vaší práce skutečný užitek. Zlepšuje kvalitu jejich života.

6. Neškodí nebo škodí únosně. Především v byznysu až příliš mnoho práce prospívá pouze vlastníkům. Ostatním zainteresovaným - zákazníkům, zaměstnancům, komunitě a planetě často spíše škodí. “Cool práce” je ta, kde přebíráme zodpovědnost za důsledky své činnosti a jsme si vědomi toho, jak a komu tím, co děláme případně škodíme. O tomto tématu do 15.10. mnohem víc v knize Zodpovědná firma.

7. Je dobře honorovaná. V případě, že je to práce vykonávaná za honorář, kromě vnitřní motivace, je nutné mít pocit, že odměna za její přínos je adekvátní a férová. V případě, že práci vykováváme pro druhé bez nároku na odměnu, je nutné nehmotné ocenění, ať už má formu vřelých slov, úsměvu, polibku či objetí.

8. Je dobře zorganizovaná. První tři body by nebyly možné, kdyby ta práce nebyla dobře zorganizovaná. Je nutné si na ní vyhradit správný čas v dostatečném množství a zajistit si možnost se jí věnovat ve správném místě, se správnými lidmi a se správnými pomůckami.

9. Je v rovnováze se zbytkem života. Práce, ve které dosahujeme výsledky je laciným zdrojem vysoce závislostního dopaminu. Čím více vás práce pohlcuje (viz bod 1), tím spíše je třeba dbát na potřebnou rovnováhu. Dopaminovou závislost reguluje především oxytocin, který získáváme z blízkých mezilidských vztahů. Aby se “cool práce” nezvrhla v destruktivní workoholismus, je třeba před ní upřednostnit vztahy.

Tolik devět kvalit dobré, "cool práce". Není to seznam do kamene vytesaný, a tak doplňujte, komentujte, polemizujte.

Co se týče debaty ve videu nahoře, zda najdete jedničku a zde dvojku zde. Tady je představení jednotlivých projektů v rámci trojky:

Jan Bílý:

Andrea Šváchová:

Míša" width="560" height="315" frameborder="0" allowfullscreen> Pospíšilová:

Tomáš Vejmola; Tomovy křížaly i detailněji zde

____________

Zůstaňme v kontaktu: Zprávy ze života
Kde se můžeme vidět: Akce
Moje knihy: Knihy
Peoplecomm: zde - Pomozte nám šířit důležité knihy. 
V případě, že čerpáte z mé práce a cítili byste potřebu "vyrovnat energie" - zde je možnost poslat mi libovolný finanční příspěvek na transparentní účet číslo: 2400493472/2010. Dar za dar. Díky!