• Rozhovor s Lukášem Plíhalem "O restauracích"

    Toto je v pořadí druhý barcelonský rozhovor s Lukášem (zde je první). Vznikl naprosto spontánně potom, co jsme si uprostřed mandarinkového sadu (točili jsme to v místním muzeu, jehož součástí je nádvoří plné mandarinovníků) koupili lahvičku jakéhosi umělého nápoje. Napadlo nás přitom, že pohostinství jsou vlastně nádhernou ukázkou vývoje svobody v práci tedy toho, proč a jak vznikly dnešní odlidštěné továrny a kudy by se vývoj mohl vydat dál. Co myslíte?

    číst více
  • O potřebě kritizovat

    Včera jsme si s Lukášem sedli na šutry za naším domem a zkusili se pobavit o tématu kritizování. Přijde nám, že je tohoto fenoménu okolo nás celkem dost, a že by si debatu zaloužilo. Neformálně, bez střihu se dvěma třísekundovými výpadky.

    číst více
  • Alergie na čajového ducha


    Pár lidí mě prosilo, abych se vyjádřil k názoru na mou knihu Peníze, nebo život? s názvem Čajovné duchovno útočí. Zkusím to. Uvidíme, jak se mi to podaří. A třeba to i k něčemu bude - mám pár otázek s tím souvisejících.

    číst více
  • Svoboda pracovat na dálku

    Odjeli jsme na dva týdny otestovat "svobodu pracovat na dálku" podobně jako jsem se jí pokoušel popsat ve videu (staršího data) výše. Do Barcelony. Všímám si, že u stále většího počtu profesí je práce z jiného místa než z jednoho "definovaného pracoviště" realitou. Obávám se ale, že u obrovské podmnožiny těchto lidí je však ještě spíše neprozkoumanou a tudíž neotestovanou hypotézou. Proto považuji za důležité rozšířit povědomí o této (staro)nové koncepci práce, která stojí na "důlku" a tedy čtyřech (ve videu výše) zmiňovaných potřebách (do detailu popisuji v knize Peníze, nebo život?).

    číst více
  • Párty na Titaniku

    Byl konec roku 2001. Tuším polovina listopadu. Pobývali jsme tehdy s Péťou (mojí manželkou) v argentinském Buenos Aires. Po honosných bulvárech se šinuly desítky (možná spíš ale stovky) tisíc aut. Většina restaurací (minimálně těch renomovanějších) byla striktně na rezervaci a z vyhlášené parillady člověku stříkaly sliny kilometr daleko. Calle Florida (obdoba pražské Pařížské ulice) praskala ve švech. Lidi nakupovali jako o slevách. Prostě blaho-byt. Jedno ráno jsme seděli v nějaké kavárně a listovali místními novinami. Zaujal nás v nich název jednoho z hlavních článků na první straně: “Párty na Titanicu”, který obsáhle popisoval argentinské ekonomické problémy, především obří dluh a s tím prý i související nevyhnutelný bankrot.

    číst více
  • Přelomová kniha: "The Spirit level"

    Tento týden jsem si konečně lehl (doslova) do knihy The Spirit Level, která mi už přes rok leží v knihovně a musím říct, že čtu revoluci. Už jsem tím dříve listoval, a tak neupadám do mdlob, ale jeden výzkum za druhým mně doslova dostává. Přijde mi, že jsem léta nedržel něco, pro náš svět, tak zásadního. Teď jsem zjistil, že spolu-autor knihy Richard Wilkinson představil hlavní závěry i na TEDu, a že se našli dobrovolníci, kteří video vybavili cz titulky (Díky, Veroniko a Petře).

    číst více
  • Svoboda zvolit si jméno

    Ahoj kamarádi! Mám pocit jakési "motivační křižovatky", co se psaní tohoto blogu týče a navíc jsem tento týden po letech ulehl s chřipkou. Včera mne však zaujala zpráva o tom, že jakási parta ochránců našich zvyklostí zatrhla českým ženám možnost volby tvaru jejich příjmení (viz zde). Určitě jste to též zaznamenali. Protože je rok 2013 a my žijeme v EU, tj. není třeba rok 1972 a my nejsme například v Afghanistánu, zaujalo mě to. Dovolte proto kratičkou mikro-úvahu.

    číst více
  • Nová vlna byznysu

    Toto je článek od mého kamaráda Roberta Peňažky (možná si vzpomenete z první Svobody NaŽivo - zde), který napsal pro Magazín Magnus (převzato s jejich svolením). Mně se moc líbí, jak přemýšlí (o životě, svobodě, práci a podnikání) a jak o svých úvahách píše (nebo mluví). Proto jsem ho požádal, abychom ten článek dali i sem. Věřím, že vás potěší.

    číst více
  • Prosby roku 2013

    Zkraje roku jsem zkusil popsat pár zajímavých momentů roku 2012 - zde . Tento týden si rovnám noty na rok 2013, z čeho mi vyplývá několik věcí, o které potřebuji požádat. Pokud se chcete zapojit, pomoci mi/nám, vyzkoušet si něco nového, potkat se s novými lidmi, čtěte pozorně a napište (u většiny bodů mé kolegyni Adrianě). Budu moc rád. Celkem se jedná o deset bodů.

    číst více
  • Antická teorie vlivu


    Určitě ji znáte... "Antická teorie vlivu" je geniální pojmenování základních principů skutečného vedení lidí. Zjistil jsem, že mnoho našinců o tom ale nikdy neslyšelo. Přece jenom, ve škole jsme se učili jiným věcem. Protože si už ale za chvíli zkusíme poprvé zvolit člověka, kterému předáme gigantický vliv na životy nás ostatních, zkusím ji v kostce popsat. Třeba to někomu v pátek a v sobotu pomůže v rozhodování.

    číst více