-
Co je moje?
14. 06. 2010, TOMÁŠ HAJZLER
Žijeme v kultuře, ve které „vlastnit“ je důležitější než „být“. Dokonce jsme již dosáhli stavu, kdy vlastnictví považujeme za bytí. Kdo má víc, „je“. Je jednoduše lepší než ten/ta, kdo má míň. Naštěstí na této planetě existují i jiné pravdy. Následující text mi nedávno dorazil mailem. A protože se tématu ega, bytí a přítomnosti právě věnujeme na letošní Cestě kolem světa, přepsal jsem ho do blogu.
číst víceKomentářů: 0
-
Jsem tady, ale nechci tu být.
09. 05. 2010, TOMÁŠ HAJZLER
Rozhodl jsem se, že letos vyzkouším několik nových věcí. Jednou z nich je zkusit učit na vysoké škole. V prvním kole na české, pak někde ve světě. Dnes jsem absolvoval svou první přednášku (dálkové studium – proto v neděli). A nadchlo mě to. Těšil jsem se tam hlavně proto, že se ve škole spolu–líhnou naše pracovní návyky, a také proto že povinná školní docházka se na střední, vysoké a později v profesním životě transformuje do dalších povinností a nekonečného kolotoče musení, který je už ze své podstaty úplně špatně (= zcela zbytečně omezuje lidskou svobodu). Moje vystoupení bylo o tom, jak se přestat snažit to „daleko dotáhnout“ a začít se bavit u toho, co děláme. Byl jsem zvědavý na to, jak moc ty studenty baví, co studují.
číst víceKomentářů: 0
-
Každý máme svůj Everest
03. 05. 2010, TOMÁŠ HAJZLER
Davida jsem potkal před lety na jednom z našich seminářů. Ze sympatického, nenápadného chlapíka se vyklubal člověk s fascinujícím koníčkem. Baví ho lézt na osmitisícovky, které v poslední době dokonce sjíždí na lyžích. Následující úvahu napsal po jednom ze svých himalájských návratů. A protože svoboda v práci stojí především na schopnosti vést sebe sama, ten text sem více než patří. (pozn. Tomáš Hajzler)
číst víceKomentářů: 0
-
Prosím, buďme normální!
12. 04. 2010, TOMÁŠ HAJZLER
Chovej se normálně. Najdi si konečně nějakou normální práci. Čti nějaké normální knížky. Proč nejíš normální jídla? Proč nesleduješ nějaké normální pořady? Proč se nestravuješ normálně jako ostatní? Proč nemáš normální kamarády? Proč si nemůžeš najít normální přítelkyni? Proč neposloucháš nějakou normální muziku? Proč utrácíš za zbytečnosti a nekoupíš si něco normálního? Dítě bys měl vychovávat normálně, jinak bude mít problémy.
číst víceKomentářů: 0
-
Otázka, která vám změnila život
06. 04. 2010, TOMÁŠ HAJZLER
Říká se, že odpovědi zavírají, zatímco otázky otevírají. Otázky potřebujeme, pokud chceme samostatně myslet a vyrazit vlastní cestou. Svatka si kdysi dávno v jednom komentáři posteskla, že by potřebovala otázky. Já jsem na tom stejně. Mám jich zoufale málo.
číst víceKomentářů: 0
-
Předbíhání doby II.
28. 02. 2010, TOMÁŠ HAJZLER
Rozhodl jsem se navázat na můj minulý článek: … a odpovědět na často pokládanou otázku, jak jsem tedy daný problém uvedený v tomto článku „vyřešil“.
číst víceKomentářů: 0
-
Moje záchranné lano
14. 02. 2010, TOMÁŠ HAJZLER
Byla u nás kamarádka z Gruzie a obdivovala rovinky, které tu máme. Říkala, že u nich to jsou samé hory. Stejně jako v životě, napadlo mě. Fakt života zdá se být ten, že jsme jednou nahoře a jednou dole. Jednou jsme zdraví, potom nemocní. Chvíli šťastní, chvíli nešťastní. Po lehkosti přichází tíha a po tíze zase lehkost. Jakoby ode zdi ke zdi…
číst víceKomentářů: 0
-
Dvanáct knih, které mě ovlivnily
11. 01. 2010, TOMÁŠ HAJZLER

Jsem na skok v New Yorku a sedím teď ve Strandu (viz fotka) na rohu 12. ulice a Broadway. Mám za sebou několik hodin hrabání se ve fascinujících knihách. Narazil jsem tu i na několik kousků, kterým vděčím za svůj dnešní pohled na život. A tak mě napadlo dát si chvíli pauzu a sepsat třeba dvanáct „nej“. Dvanáct kousků, kterým za posledních deset let vděčím za svůj dnešní pohled na život.
číst víceKomentářů: 0
-
Předbíhání doby?
04. 01. 2010, TOMÁŠ HAJZLER
Můj kamarád vždy motivoval svoji dceru k tomu, že v životě musí stavět na svém talentu, dělat především to, co ji baví. Pracovat tak, aby si zpětně ani neuvědomila, že pracovala, ale měla pocit, že se tím jen bavila.
číst víceKomentářů: 0
-
Experimenty roku 2009
23. 12. 2009, TOMÁŠ HAJZLER
Už je to nějaký pátek, co jsem se definitivně rozhodl si s životem pořádně zaexperimentovat. Ale tento rok, co se počtu experimentů týče, si z žádným předchozím zatím nezadá (zdá se mi). Zajímavé je, že většinu věcí jsem nijak dramaticky neplánoval. Prostě ke mně přišly samy. S koncem roku na mě přišla bilanční nálada a já si řekl proč (si) to nesepsat. Tady jsou tedy věci, které mě letos zavedly trochu „mimo dráhu“. Přiměly mě podívat se na skutečnost jinak než dřív a následně ovlivnily mé chování a tím i život.
číst víceKomentářů: 0
- Vztahy
- Vlastní cesta
- Umění žít
- Osvobození práce od zaměstnání
- Moc a autorita
- Komunikace
- Svobodné firmy
- Knihy
- Vzdělávací systém
- Svobodná práce
- Postřehy z matrixu
- Seriál "Svoboda v práci"
- Firemní zodpovědnost
- Život bez odpadu
- Slušná firma
- Seriál o car-free životě
- Lokalizace
- Příběhy z okraje
- Zpátky k jídlu
- Mytologie současnosti
- Zprávy ze života
- Seriál "Škola základ života"
- Oligarchizace Česka
- Etnické čištění Palestiny
- Postřehy z Vietnamu
- Válka & mír
- Propaganda
- Korporátní globalizace
- Ekologický kolaps
- Exit plán/Důlek
- Ekonomická demokracie