Svoboda v práci. 5 x proč?

Proč svoboda v práci?

1. “Přežije pouze tvořivý” Podnik přežije 21.století pouze pokud bude dostatečně inovativní a flexibilní (zdroj: Na čem dnes záleží). Inovace a flexibilita však nepřijdou bez tvořivosti. A pouze svobodný člověk může být tvořivý.

2. “Převažuje duševní práce” Dnešní firma vznikla počátkem 20.století. Tehdy vše řídil "výrobní pás". Převládaly rutinní činnosti a cílem byla především maximalizace efektivity. Dnes začíná dominovat práce duševní a dnešní uspořádání firmy tak začíná být vážnou překážkou potřebným inovacím.

3. “80% nevyužitého potenciálu” Osm z deseti lidí tvrdí, že nemá ke své práci vztah (zdroj: Gallup). Podle mnoha zdrojů se tak práci věnují v průměru na mrzkých 20% svého potenciálu.

4. “Facebooková generace” Na trh práce přichází tvz. Facebooková generace, lidé zvyklí z on-line prostředí na spolupráci, komunity, sdílení a obecně na demokracii. Struktury dnešních firem tak budoucí generace spíše odradí než přitáhnou.

5. “Závod ke dnu” Ekonomiku a obecně lidskou společnost stavící na první místo maximalizaci zisku (bez ohledu na důsledky) nazývá stále větší počet ekonomů a sociologů tzv. závodem ke dnu. Poukazují především na neférovost a neudržitelnost dnešního socio-ekonomického systému.

__________________
Zůstaňme v kontaktu: Zprávy ze života
Kde se můžeme vidět: Akce
Moje knihy: Knihy
Peoplecomm: zde - Pomozte nám šířit důležité knihy. Díky.

V případě, že čerpáte z mé práce a cítili byste potřebu "vyrovnat energie" - zde je možnost poslat mi libovolný finanční příspěvek na transparentní účet číslo: 2400493472/2010. Dar za dar. Díky.