Na čem stojí profesní úspěch v 21.století? (29. díl seriálu "Škola základ života")
09. 03. 2025, TOMÁŠ HAJZLER

29.díl seriálu Škola základ života pojmenovává ty nejpodstatnější kompetence, které by měla škola u dětí rozvíjet.
Tento seriál vznikl proto, že žijeme v období, kdy čelíme několika existenčním krizím najednou. Pokud chceme změnit systém, který námi manipuluje do toho, abychom se stávali poslušnými konzumenty, dělníky a vojáky, systém, který nás rozděluje, ožebračuje, vyvolává války a devastuje přírodu, potřebujeme na prvním místě změnit to, jak vychováváme a vzděláváme naše děti. Seriál Škola základ života mapuje to, jak dnes k výchově a vzdělávání přistupujeme a ukazuje alternativy, které dnes již existují.
___________________
Po otázce smyslu školy (viz minulý díl) se posuňme na otázku hlavních kompetencí, kterými by škola měla děti do života vybavit.
Jeden z velkých myslitelů dnešního byznysu Gary Hamel pojmenoval ve své knize Na čem dnes záleží šest lidských vlastností, na kterých stojí profesní úspěch v 21. století. Důležitost každé kompetence vyjádřil procenty:
vášnivé zaujetí – 35 %,
tvořivost – 25 %,
iniciativnost – 20 %,
rozumové schopnosti – 15 %,
píle – 5 %,
poslušnost – 0 %.
Viz obrázek v úvodu.
Pokud se někomu ve 20. a předtím v 19. století dařilo v zaměstnání, bylo to především díky poslušnému, pečlivému a dovednému vykonávání příkazů. Tento systém dnes ještě funguje především v ekonomikách tzv. periferie a semiperiferie, kam spadá i Česko nebo Slovensko, tj. v zemích s levnou a poddajnou pracovní silou a také „ohebnou“ legislativou, která lidi a přírodu neochraňuje tak, jak to je (nebo donedávna ještě bylo) běžné u občanů zemí na západ od Aše. Ekonomika zemí jako je ta naše stojí do velké míry na levné výrobě pro bohatší země.
Náš dosavadní systém proto vyžaduje, aby lidé docházeli na pracoviště a fungovali tam podle předepsaných procesů a pokynů (6. poslušnost). Očekává se od nich výkon a výsledky (5. píle), které stojí na rozvoji nových schopností (4. rozumové schopnosti). Jak poukazuje Hamel, potíž začíná být v tom, že poslušnost, píle a rozumové dovednosti (body 4–6) se stávají globálními komoditami, které je možné v mnoha případech získat výhodněji v zemích globálního Jihu (viz fenomén korporátní/ekonomické globalizace) a stále častěji nahrazením umělou inteligencí.
Proto je třeba do práce začít znovu zapojovat vlastnosti, které posledních tři sta i více let ležely ladem. Je to především iniciativa, kdy lidé nečekají na zadání úkolu, ale sami se pouštějí do práce, když cítí potřebu a příležitost. V prostředí stále extrémnějšího počasí, mizejících přírodních zdrojů, bujícího populismu, pandemií a masové migrace bude klíčová především tvořivost, tedy schopnost zpochybňovat zažité způsoby a přicházet s inovativními a v novém kontextu lepšími cestami. To všechno nepůjde bez vnitřní motivace, zápalu, který lidé vkládají do své práce, kdykoliv ji chápou jako své poslání a vykonávají ji primárně proto, že v ní vidí vyšší smysl. Zápal či chcete-li vášeň je základ vnitřního pohonu každého z nás.
Odborníci na budoucnost práce se shodují, že poslušnost bude v 21.století pro profesní úspěšnost zcela irelevantní. Proč 60% českých rodičů jsou ale poslušnost a kázeň to hlavní, co po škole požadují.
Iniciativa, kreativita a zápal jsou vrozenými dary, které dostávají do vínku všechny zdravé děti a které je možné rozvíjet. Jenomže si je nelze vynutit. Tradiční povinná škola tedy - bohužel – rozvíjí pouze zhruba 20 % toho, co člověk potřebuje, aby uspěl ve 21. století. Každý z nás si do určité míry volí, do čeho se pustí, zda to zkusí jinak, než je obvyklé, a především s jakým nasazením. Součástí smyslu školy se tak musí stát pomoc dětem rozvíjet a objevovat jejich vrozené dary. Problémy, kterým jako lidstvo už nyní kolektivně čelíme, budou vyžadovat celé, tedy samostatné lidi, kteří znají své přednosti i nedostatky. Čím více jich bude, tím větší je naše šance, že se novým podmínkám života na planetě dokážeme lépe přizpůsobit.
Wayne Gretzky, legendární kanadský hokejista, jednou řekl: „Jedu tam, kde puk bude, ne tam, kde je teď.“ Většina našich škol je tam, kde byl puk před sto i více lety. Většina českých rodičů s Gretzkym nesouhlasí. 60% z nich po školách požaduje na prvním místě poslušnost:

Zdroj: Výsledky výzkumu sdílel na svém FB nedávno Ondřej Štěffl, zakladatel sítě Scio-škol.

____________
Všechny díly najdete zde: Škola základ života.
Seriál vzniká úpravou textů dvou kapitol (výchova a vzdělávání) z knihy Dobrý život ve stínu konzumní společnosti.
Výchovu dětí nezměníme, pokud se současně nezačneme uzdravovat z generačních traumat, které si předáváme z generace na generaci. Obrovskou nadějí je pro mě to, že se to již děje - alespoň soudě podle toho, že našimi nejprodávanějšími tituly jsou Respektovat a být respektován (téma výchovy) a všechny knihy od Gabora Matého (téma traumatu).
Kromě výše jmenovaných šíříme k tématu tohoto seriálu, přes Peoplecomm, další knihy: Vzdělávání bez školy, Vůdce smečky: Láskyplné vedení v rodině nebo Summerhill.
Podobně, jako vzniká tento seriál věnovaný prvním letům života, vznikl i seriál o tom, jak jak funguje firma, jak jsme se v podnikání dostali tam, kde jsme dnes a v čem všem ovlivňuje byznys naše životy. Jmenuje se Byznys 101 a má 69 dílů. Co je mi známo, je to nejkomplexněji zpracované téma fungování byznysu v naší mateřštině.
__________________
Zůstaňme v kontaktu: Zprávy ze života, Bluesky, Mastodon.
Kde se můžeme vidět: Akce
Moje knihy: Knihy
Peoplecomm: zde - Pomozte nám šířit důležité knihy. Díky.
V případě, že čerpáte z mé práce a cítili byste potřebu "vyrovnat energie" - zde je možnost poslat mi libovolný finanční příspěvek na transparentní účet číslo: 2400493472/2010. Dar za dar. Díky.