Chtějí se vaše děti vykoupat v rybníce? Pokud máte dvě, na pražské Lhotce si připravte 300 Kč za každý vstup.
13. 07. 2024, TOMÁŠ HAJZLER
Je vedro. Naše 14 letá dcera, se se stejně starou kamarádkou, vydaly na koupaliště. Nejblíž od nás je koupaliště na Lhotce. Přestože to je de facto obyčejný rybník mezi paneláky, vybírá se tam vstupné. Základní cena pro dítě je absurdních 100 Kč. Pán u vstupného holkám ale navíc řekl, že je na koupaliště pustí pouze pod podmínku, že si koupí vstupenky pro dospělé. Děti tam prý samotné nemohou. Zaplacením vyšší ceny (á 150 Kč) si tak na Lhotce děti mohou koupit dospělost. Holky nakonec za vstup k rybníku zaplatily dohromady 300 Kč, vykoupaly se a šly domů.
Představte si, že máte 4 děti, žijete v jednom z okolních panelákových bytů a vaše děti by chtěly trávit prázdniny tak, jak by to bylo pro děti nejpřirozenější - u vody. Jenomže v místech jako je Lhotka to není dost dobře možné. Voda určená ke koupání není veřejné přístupná, nebo't přístup k ní je zpoplatněný. V kontextu, kdy už minimálně 2/3 Čechů si podobné výdaje nemohou dovolit, jejich dítě musí trávit prázdniny jinde.
V "zemi Václava Klause", fanatického bojovníka proti všemu veřejnému a zarputilého privatizátora, ještě i po 30 letech věříme tomu, co nám Klaus a jemu podobní vyrývali zkraje devadesátek do hlav: Soukromé je lepší než veřejné a placené je lepší než to, co hrazené ze společných zdrojů. Více o tomto fanatismu v novodobém hávu v článku s názvem: "Privatizace" jako zaklínadlo ODS a co toto slovo ve skutečnosti znamená.
Veřejná diskuze o komodifikaci života a přírody u nás neexistuje. Běžný Čech si tak neuvědomuje, jak moc jsme si nechali život doslova unést a jak dramaticky nám kvalita života (v těch podstatných parametrech) poklesla. O tomto tématu mluvím hlouběji v nedávné přednášce s názvem: "Peníze, nebo život?".
K pochopení toho, jak moc nás placený přístup k vodě limituje, doporučuji skvělý text z dílny Alarmu: „My se chceme zchladit!“ Koupání jako součást práva na město Já jsem jednu svou osobní zkušenost popisoval v textu s názvem: O důležitosti veřejného koupaliště pro kvalitu života v obci a o tom, co stane, když se to veřejné zprivatizuje. Další příklad najdete v knize Dobrý život ve stínu konzumní společnosti.
Divme se tomu, prosím.
Jedině tak máme šanci tyto absurdity nepřijímat jako fakt.
__________________
Zůstaňme v kontaktu: Zprávy ze života
Kde se můžeme vidět: Akce
Moje knihy: Knihy
Peoplecomm: zde - Pomozte nám šířit důležité knihy.
V případě, že čerpáte z mé práce a cítili byste potřebu "vyrovnat energie" - zde je možnost poslat mi libovolný finanční příspěvek na transparentní účet číslo: 2400493472/2010. Dar za dar. Díky.