Philco & Whirlpool: Další příklad strategie plánovaného zastarávání jako způsobu, jak nám prodat ještě víc toho, co nepotřebujeme

Je známým faktem, že žijeme v systému, který musí non-stop růst, aby nezkolaboval. "Růst" (ve smyslu růstu ekonomiky) znamená, že se musí stále více prodávat, vyrábět, spotřebovávat a vyhazovat. 
V naší části světa už dávno žijeme v situaci, kdy nic moc nového nepotřebujeme. Jednou ze strategií velkého byznysu, jak tento fakt překonat je to, že vyrábí věci, které se co nejrychleji rozpadnou, přestanou fungovat, jsou jednorázové, nejdou opravit nebo je oprava nechutně drahá či obtížná. Pro tuto levárnu se vžil termín "plánované zastarávání". Je to dnes tak časté a všudy-přítomné šméčko, že ho jednoduše nevidíme. Občas se nad něčím, co se nám rozpadlo v rukou podivíme, někdo si zanadává, ale obecně se proti tomu nikdo nebouří. To, že musíme stále dokola kupovat stejné věci, které vydrží stále kratší dobu, jsme přijali za trpký fakt.
Já chci v tomto blogu sdílet jeden z posledních příkladů z mého života - rozpadlé šuplíky v mrazáku Philco a v lednici Whirlpool. Věřím totiž, že podobné sdílení je to hlavní, co je třeba udělat, abychom tuto nehoráznost zviditelnili, konečně se naštvali se a řekli dost.

Plánované zastarávání patří k těch největším korporátním podvodům na nás běžných lidech, přes které se korporacím a oligarchům daří vytahovat z našich peněženek stále vyšší sumy. Historie této levárny je jednoduše strhující. Pokud ji neznáte, seznamte se s ní např. v seriálu Byznys 101 - z knihy Dobrý život ve stínu konzumní společnosti (viz odkaz v úvodu tohoto blogu). 

A teď k tomu našemu Philcu: Deset let máme mrazák, který funguje bez-vadně. Jen (asi už po třech letech), nám praskl největší šuplík (plasty, z kterých se tyto šuplíky vyrábí, vydrží stále méně). Až letos mi - s tím děravým šuplíkem, z kterého furt něco vypadává - došla trpělivost. Rozhodl jsem se objednat nový. Napsal jsem na Philco, zda by mě nasměrovali na místo, kde se tyhle šuplíky vyrábí. 

Toto mi odepsali: 

Dobrý den, pane Hajzlere, je mi to velice líto, ale Vámi poptávané šuplíky k mrazáku nejsou a již ani nebudou dostupné. Doporučuji se ještě obrátit na naše servisní partnery, které naleznete ZDE Děkujeme za pochopení a přejeme hezký den.

Napsal jsem na jeden z odkazů ve "ZDE" výše a toto byla jejich odpověď: 

Dobrý den, Bohužel šuplíky nejsou a nebudou v ČR už dostupné. Poptávku u partnerů nemusíte provádět. Servisní partneři odebírají díly od nás. Děkuji S pozdravem, Fast ČR a.s. servis

Já se nad tím podivil a odepsal jsem: 

Tome, děkuju. Co máme ale s touhle absurdní situací dělat? Máme si jako koupit nový mrazák? Mrazák šlape, máme ho chvíli. Že nejsou v ČR znamená, že jinde jsou? Prosím, vysvětlete mi to. Zajímá měl, komu mohu napsat v centrále Philca. Prosím o nasměrování. Chci o tom celém napsat.

Toto byla odpověď: 

Dobrý den, Náhradní šuplíky nejsou ani v evropském skladě. Mrazák se nevyrábí už skoro 10 let. Díly už nepůjde sehnat. Fast ČR a.s. servis

Jednou z nejběžnějších forem plánovaného zastarávání je právě to, že se velmi rychle ukončí výroba modelu, včetně veškerých náhradních dílů. V případě zcela funkčního přístroje je pak člověk - i když se jedná o haléřovou položku - odkázaný na to, aby celý pří-stroj vyhodil a koupil nový. Korporace Phillips, která vlastní Philco patří k předním světovým propagátorům tohoto způsobu, jak nás stále více a stále rychleji obírat (viz další příklad zde). 

Interiér/exteriér našeho mrazáku: 

Mimo prasklého šuplíku v mrazáku jsme měli prasklý šuplík i v lednici (od Whirlpool). Stejné stáří, funguje bez-chybně, jen to, co bylo uvnitř plastové, nasazovací, rychle popraskalo. Potřebovali jsme alespoň dolní šuplík na zeleninu, který už se dlouho loučí. Šokovalo mě, že u lednice za 10 tisíc korun mají pře-prodejci "ty koule" nabídnout plastový výlisek v hodnotě pár korun za bezmála 2000 kč. Dobře chápu extrakční model podnikání, ale stejně mě to vždycky dostane: 

Nakonec jsme našli jiného předprodejce, který nám nabídl větší "slevu": 

... Šuplík na zeleninu 481010470967 - na objednání cca 10 prac. dnů než dorazí k nám na sklad, cena 1.296,-Kč s Dph, polička na láhve do dveří 481010476967 - na objednání cca 10 prac. dnů než dorazí k nám na sklad, cena 830,-Kč s Dph. Můžu Vám dát na tyto náhr. díly 20% slevu, ceny po slevě: 1.038,-Kč s Dph a 664,-s Dph. Osobní odběr zdarma. Nebo zasíláme přes Českou poštu na dobírku, která je 182,-Kč s Dp S pozdravem a přáním příjemného dne, Jana Kupková, Jiří Režný - ELEKTROSERVIS
Palackého 499, Holešov – Všetuly.

Náš šuplík:

Jak jsem psal, Philco je součástí obří nad-národní korporace Phillips vlastněné ponejvíc investičními fondy. Whirlpool to samé - z větší části je vlastněný fondy - největšími vlastníky jsou Vanguard, PRIMECAP Management a BlackRock. Investiční fondy investují tam, kde se prodává stále víc. Čím víc vlastnictví anonymních investičních fondů, tím víc plánovaného zastarávání, green-, dobro-washbingu a dalších "šméček". 

A naopak: Čím více konkrétního místního vlastnictví, tím víc poctivosti a (skutečné) zodpovědnosti.

Abychom přispěli ke změně, založili jsme Slušnou firmu. Základní přehled korporátních leváren najdete v mé knize Dobrý život ve stínu konzumní společnosti

____________

Kde se můžeme vidět: Akce
Moje knihy: Knihy
Všechny moje články: Linktree 
Peoplecomm: zde - Pomozte nám šířit důležité knihy. Díky.