Mercat dels Encants: Unikátní obraz místní ekonomiky z Barcelony

Pokud náhodou pojede do Barcelony, velmi doporučuji návštěvu jednoho z místních tržišť s názvem "Mercat dels Encants". Je to úžasné místo, kde máte možnost pochopit, jak funguje (skutečná) ekonomika, kdy jeden obchoduje s druhým, bez obvyklých nadnárodních korporátních prostředníků/"těžařů". To, jak důležité je "tržiště" pro každou místní komunitu si připomeňte například zde. Návštěva je zážitek i pro lidi, kteří se o žádnou ekonomiku, lokalizaci nebo dobrý život (jako filozofickou kategorii) nezajímají. Je to prostě něco. Podívejte se níže (foceno 23.2.'23): 

Tržnice je zajímavá, už z dálky, svojí architekturou - je to jedna z dominant čtvrtě: 

V pěti patrech, tu jsou stovky malých krámků. Najdete tu snad všechno. Od místních lidí, pro místní lidi, za pár euro, nové věci i z druhé ruky, místní i globální produkce.  

Ze všeho nejvíc mě zaujalo to, že - jak o prodejce - si tu zboží můžete rozložit "jen tak na zemi" nebo tu můžete pronajmout malý, větší nebo i docela velký krámek. Způsobů prezentace zboží je tu prostě hromada - vyberete si, co vám vyhovuje... 

V pěti patrech přehledná navigace: 

Samozřejmostí jsou toalety. Opět doporučuji porovnání s naším českým kontextem

Horní patro je plné drobných občerstvoven a restaurací:

Mohla by tohle být alternativa dnešních komerčních nákupních center plných poboček korporací prodávajících anonymní, často toxickou produkci a odvádějící zisky do daňových rájů (o tom více zde)? Mohlo by se něco takového objevit i v každém českém nebo slovenském městě?  

Máme-li si vzít (korporacemi) unesený život zpátky, potřebujeme - ze všeho nejvíc - znovu-obnovit místní ekonomiku tak, abychom mohli doma (znovu) jak pracovat, tak si i nakoupit, zařídit vše, co potřebujeme tak, aby peníze zůstávaly doma a my abychom bohatli, ne chudli tak jako je tomu dnes. Mercat dels Encants je jeden z nejinspirativnějších příkladů (z bohaté části světa), jak na to. 

Je ale možné - formou voleb - dostat k moci lidi, kteří budou tématům dobrého života rozumět a nebudou zastupovat zájmy miliardářů a korporací, ale nás obyčejných lidí? Nevím, trochu pochybuji, ale přeji si to. 

____________

Kde se můžeme vidět: Akce
Moje knihy: Knihy
Peoplecomm: zde - Pomozte nám šířit důležité knihy. Díky.