Farma Jednorožec - ukázka budoucnosti produkce jídla, péče o krajinu a budování sousedských komunit

Farma Jednorožec je můj nový objev. Stojí za ní Farmářská škola, což je pro mě jedna z největších nadějí na to, že ozdravíme české zemědělství, vyléčíme zničenou českou krajinu a vrátíme se k místnímu skutečnému jídlu bez toxických pesticidů. Kromě Farmářské školy je za Jednorožcem i AMPI a velký propagátor potravinové suverenity a alter-nativ zemědělství Honza Valeška. Ze všeho nejlepší je to, že jsou to de facto naši sousedi (15 km od našeho domova), a že od včerejška začali zásobovat i naší KPZ-ku. V tomto blogu se podívejte na pár fotek z minulého pátku. Pokud s nimi sdílíte misi uzdravení české krajiny, v závěru blogu se podívejte i na to, s čím jim kdo můžeme pomoct. 

Farma se nachází v obci Roblín, kousek u Černošic na jiho-západě Prahy. Toto je pohled od příjezdu (foto nahoře). 

Jídlo na farmě vzniká od semínka. Z pěstíren ve fóliích přecházel zrak...

Sám mám doma aktuálně obří pěstírnu (v poměru k velikosti našeho bytu). Ta moje je ale jen tak 1 promile toho, co mají v Jednorožci. Základem je důmyslný systém, který jim umožňuje, aby se správné semínko dostalo do správné půdy ve správný čas...

Jirka Prachař, zakladatel Farmářské školy, v rozhovoru s Markétou, která na farmě pečuje o zvířata...

Hodně mě tu fascinovaly různé nástroje, stroje a strojky, které tu používají jako pomocníky...

Jirka Prachař :-) 

Na farmu jezdí lidé z KPZek i mnozí přiložit ruku k dílu. Vzhledem k tomu, že je de facto v Praze, je farma skvělé fitko pro pražskou kancelářskou sílu. Nářadí mají dost:

Zvířátek je tu taky habaděj - krávy, ovce, kůň,..

Certifikovaná biovejce od certifikovaných bioslepic krmených certifikovaným biokrmivem. Víc bio už nemohou být. :-). 

Součást zmiňovaného systému setí a sázení... Smekám před nimi. 

Kromě obřích fóliovníků se už zelenají i pole...

Zmiňované certifikované :-) slepice (rakouské plemeno).

Součástí farmy je i rozlehlý sad ovocných stromů a keřů. Pořádají tu samosběry. 

Folie (= jeden z pomocníků) na zrytém poli s cílem přibrzdit nástup plevele:

Jeden z fascinujících strojků - tento seje mrkev, petržel, pastiňák a další drobná semínka: 

Hlavní zahradník Benjamin Žiak nám vysvětluje, jak stroj funguje...

Pro mé oči je tohle pastva...

Hrách...

Chřest :-) 

Podívejte se na roz-hovor s Jirkou Prachařem, který jsme točili před třemi lety v rámci projektu Zpátky k jídlu. Za ty tři roky se škola neuvěřitelně rozjela. 

Jak jsem psal, Farmářská škola je na misi ozdravení české krajiny. Jak víme, v českých lesích je monokultura skomírajícího smrku, na polích se těží monokultura pesticidové řepky a dalších průmyslově pěstovaných monokultur. O průmyslově chovaných zvířatech raději nemluvím, neboť z toho bych se asi rozbrečel. Kvalita české půdy každý rokem klesá a další a další je zastavována. Příroda je stále zatíženější toxickými pesticidy, intenzivní průmyslové zemědělství si vybírá svou daň, kam se dnes podíváte. Naše schopnost se adaptovat na měnící se klima je nízká (zadržení vody v krajině, odolnost plodin, schopnost vypěstovat jídlo a zajistit nám soběstačnost,..). 

Farmářská škola učí regenerativní zemědělství, tj. zemědělství, které nás nejenom uživí, ale navíc zlepšuje stav krajiny. Vychovávají novou generaci lidí, kteří se budou schopni postarat o naší krajinu a jako bonus k tomu nás i uživit. Hnutí okolo Farmářské školy je tak pro mě, vedle hnutí za demokratizaci českého školství, snad největší nadějí na lepší svět. 

Pokud byste chtěli a mohli Farmářské škole v jejich snažení pomoci (o co víc se spojíme, o to větší jsou naše šance), napište jim na farmajednorozec@gmail.com a zeptejte se na to, co nejvíc potřebují. Aktuálně potřebují pomoci s prostory na Praze 6 pro své studenty, potřebují zemědělskou techniku (ne za běžné komerční ceny), sezónně potřebují pomoct s odbytem, ocení pomoc na poli/ve foliovníku, pomůže jim, když o nich řekneme ve svém okolí. 

Moc vám za to děkuji. 

P.S.: Včera jsme dostali od Jednorožce první závoz pro naší KPZ-ku - viz dvě fotky níže. Z bedýnek níže si každý nabral/navážil, co je v seznamu níže: 

A mimochodem, naše KPZ-ka - což je úzká sousedská symbióza cca 70-80 mořdanských rodin slaví právě 10 let své existence. Pro mě osobně je to další obrovská naděje. Viz fotky z včerejší organizační schůzky:

____________

Kde se můžeme vidět: Akce
Moje knihy: Knihy
Peoplecomm: zde - Pomozte nám šířit důležité knihy. Díky.