Co jsou moderní peníze, jak fungují a jak určují fungování naší společnosti
29. 11. 2024, TOMÁŠ HAJZLER
To, jak jsou nastaveny dnešní peníze, je hlavní příčinou toho, proč musí ekonomika non-stop růst, což je následně hlavním důvodem ekologické a sociální krize, do které jsme se dostali. Pochopit, co jsou to peníze, jak fungují, co dělají s mezi-lidskými vztahy, je naprostý základ pro pochopení stavu dnešního světa. Poslechněte si krátký příběh z knihy Posvátná ekonomie, který podstatu fungování peněz vysvětluje. A chcete-li, pusťte se pak i do dalšího objevování kořenů naše "peněžního systému" a tím i fungování společnosti jako celku pomocí odkazů níže v tomto článku.
S tím, co našim dnešním penězům předcházelo, se můžete seznámit v článku: Historie korporace – Objev tržiště & tržních peněz. V textu: Historie korporace – Centrální měny & Oprávněný monopol se následně podívejte na kořeny a podstatu dnešní měny.
Objevíte (či si připomenete) přinejmenším tři základní fakta.
Zaprvé to, že existuje monopol na vydávání a používání peněz. Tj. kdo peníze chce používat, musí jít za "centrální autoritou" - jazykem úvodního příběhu, za "mužem v černých polobotkách v úctyhodném klobouku". Peníze si nemůžeme vydávat doma. Tzv. alternativní, místní či doplňkové měny, které bychom si "doma vydávat mohli", jsou ve velkém potlačovány a zakazovány - více viz např.: Místní měny, které nakoply místní ekonomiku nebo Místní měny: Jaké jsou jejich základní druhy a rozdělení.
Zadruhé jde o to, že tato "centrálně vydávaná měna", která je nám všem nařízená státem - obsahuje úrok, tedy ono "11. kolečko", které znamená, že člověk musí vždy vrátit víc než si půjčil. To znamená, že jsme tlačeni do vydělávání, do dalšího a dalšího růstu (i když už bychom dávno růst nechtěli ani nepotřebovali). I kdybychom měli pocit, že máme dost, musíme vydělat na to jedenácté kolečko. Místo spolupráce nás to tlačí do soutěže, místo empatie do sobectví. Už chápete fenomény jako jsou "krysí závod", "devastace přírody" nebo "chudobu"? Kořeny těchto jevů najdeme v tom, jak jsou nastaveny naše peníze.
No a za třetí jde o to, že tvorba peněz byla ve velkém "privatizována". Valná většina peněz dnes fyzicky neexistuje a není vydávána centrální státní bankou. Až 97% peněz vzniká v soukromých bankách vždy, když si někdo půjčí peníze. Peníze tak "vznikají z dluhu" a většina má podobu počítačového kódu. Je to tedy systém extrémně nestabilní, z kterého navíc profitují soukromé banky a finanční společnosti. Tematiku polopaticky a poutavě vysvětluje například britský dokument s názvem 97% vlastněno.
Odkazy výše jsou z knihy Dobrý život ve stínu konzumní společnosti.
Příběh v úvodním videu je z knihy Posvátná ekonomie
V balíčku knih Nová ekonomika najdete celé téma ekonomického systému a jeho alternativ.
Bádání (po skutečné podstatě peněz) zdar!
__________________
Zůstaňme v kontaktu: Zprávy ze života
Kde se můžeme vidět: Akce
Moje knihy: Knihy
Peoplecomm: zde - Pomozte nám šířit důležité knihy. Díky.
V případě, že čerpáte z mé práce a cítili byste potřebu "vyrovnat energie" - zde je možnost poslat mi libovolný finanční příspěvek na transparentní účet číslo: 2400493472/2010. Dar za dar. Díky.