Byznys naruby. Ale úplně naruby.

Kamarád Skondr dával před časem na facebook úryvek z knihy Na čem dnes záleží. Připomněl mi, jak moc nás právě tahle kniha ovlivnila při loňských přípravách Svobody NaŽivo. A jak moc mě osobně pomohla pochopit další záludnosti fungování firemního světa a ukázat na čem stavět tak, aby firma dokázala i v 21.století vzkvétat. Posuďte sami i kdyby jen z toho krátkého úryvku níže. Představte si, jak moc by se změnil svět každého z nás, kdybychom k byznysu, ke školám, jeden k druhému i sami k sobě přistupovali tímto způsobem. Myslím si, že takový život by si nejden z nás chtěl dát na smrtelné posteli ještě jednou!

"Roky jsem učil druhý ročník MBA na London Business School. V poslední hodině jsem obvykle studentům dával rady na rozloučenou. Říkával jsem jim, že by ve svém prvním zaměstnání po dokončení školy měli k práci přistupovat tak, jakoby platilo následující:

Za prvé, vaše ovdovělá matka investovala životní úspory do vaší firmy. Je jediným akcionářem a tato investice představuje veškeré její prostředky. Samozřejmě uděláte, co bude ve vašich silách, abyste jí zajistili spokojený důchod. Proto vás nikdy ani nenapadne obětovat dlouhodobé výsledky ve prospěch okamžitého výdělku!

Za druhé, šéf je váš starší sourozenec. Budete se k němu chovat s respektem, ale nebudete váhat přijít s dobře míněnou radou, pokud si budete myslet, že je na místě. A nikdy nebudete podlézat.

Za třetí, vaši zaměstnanci jsou kamárádi z dětsví. Vždycky se jich zastanete a uděláte vše, co bude ve vašich silách, abyste jim práci usnadnili. Když to ale bude potřeba připomenete jim, že přátelství znamená vzájemný závazek. Nikdy s nimi nebudete zacházet jako s "lidskými zdroji".

Za čtvrté, vaše děti jsou primárními zákazníky vaší firmy. Chcete je potěšit a udělat jim radost. Pořádně si podáte každého, kdo by je chtěl nějak oklamat nebo využít. Nikdy nezneužijete zákazníka!

Za paté, máte značný vlastní majetek. Pracujete proto, že chcete, ne proto, že musíte, takže nikdy nezaprodáte svou poctivost za povýšení nebo pochvalné hodnocení. Raději podáte výpověď, než abyste udělali ústupek.

Pokud se budete řídit těmito zásadami, pomohou vám vypěstovat zárodky dobrého správcovství ve vašem profesním životě a prostřednictvím vašeho příkladu i v životech ostatních."

Na čem dnes záleží překládal Viktor Jurek (stějně jako Štěstí doručeno a Summerhill). Knihu  koupíte osobně v HUBuKafíčkuVIVě nebo CoffeeBeans, v e-světě v ČR na svobodě v práci a na Slovensku v Martinusu.sk.

P.S.1: Summerhill byl o víkendu v prodeji pouze v CoffeeBeans a na Svobodevpraci (zde hlásí zatím rekordní počet objednávek - od pátku 33 knih). Ode dneška je možné se pro knihu zastavit i v Kafíčku. V HUBu až od zítřejšího odpoledne.

P.S.2: Já osobně jsem minulý čtvrtek zažil skvělý den v Trnavě na Podnikaj a ži. Kromě možnosti spolupracovat s Jánem Košturiakem a lidmi okolo něho jsem potkal několik desítek dalších skvělých inpirativních lidí, kteří už buď dělají, co milují nebo jsou tomu na cestě. Večer předtím jsme se sešli s lidmi okolo Slobody v práci a vypadá to, že letošní SvobodaNaživo bude slovenská :-). Budu informovat. Pak jsem nocoval s kamarády z Blueweb a taky potkal konečně Michala Meška z mého oblíbeného Martinusu (nepřestávám je obdivovat a držím jím palce, aby z toho nezpychli :-)). Kdo jste tam byli, děkuji vám za fantastickou atmosféru. Bacha na normózu a hledejme příklady - viz "slajdy" níže.

P.S.3: Koho zajímá i můj jiný osobní život a víte o mém ročním dojíždění 4 hodiny denně, vypadá to, že se to chýlí ke konci. V pátek jsme převzali klíče od našeho nového domova v Praze - Komořany (Kde domov můj?), zasadil jsem okurky a rajčaty a zítra začínáme pokládat podlahu, pak dveře, kuchyně a stěhování (snad nějak po 15.7.). Ani nevíte, jak se těším. Jsem z toho roku dost vyčerpaný.