Prázdni-ny: prázdné, činností nevyplněné období je ideální pro reflexi a uspořádání si priorit. Kamarád ze Slovenska mi poslal kraťoučký film, který by k tomu mohl pomoct. Alespoň na mě tyhle věci – jako na pracujícího rodiče dvou dětí – působí.

Pár citací z filmu: „Běž se houpat sama, jsem unavený„; „Nemůžu, musím do práce.„; „Musím být v práci – kdybych tam nebyl, tak bych o ní přišel.„;… Kdo z nás – pracujících rodičů, by se v těchhle větách občas nepoznal… Ve společnosti neomezených možností, která si stále ještě hledá svou cestu ke svobodě, navíc zaměřené na výkon a tudíž preferující práci před vztahy, je to naprosto normální. Často, až když člověk ztratí to, co pro něho má skutečnou hodnotu, uvědomí si na čem mu v životě skutečně záleží…

Ve společnosti zaměřené na výkon je běžné, že práce je důležitější než vztahy. To, že je ale něco běžné neznamená, že to musí být normální.

… proto si myslím, že prázdniny mohou být skvělým obdobím k tomu se zastavit, chvíli nic-nedělat a třeba si krapet pře/u-rovnat to, čím si „vystýláme“ své diáře. Možná bychom na první místo – pokud to ještě neděláme – mohli „nasázet“ sebe a své blízké, teprve potom vše ostatní. Určitě znáte metaforu s velkými šutry: Když se do sklenice dají nejdřív ty velké, vejdou se tam potom i malé a nakonec také písek. Nikdy ale ne naopak. Když se necháme zavalit emaily, fejsbuky, youtuby a dalším wilfingem nebo bezduchým vyděláváním na složenky, může se nám stát že prožijeme krapet jiný život než bychom si prožít přáli.

Dost řečí. Přeji prima nic-nedělání, rozjímání a diář mnohem víc podle vašich představ! Na závěr jen paklík PS-ek.

P.S.1:  Tohle by též mohl být takový – rozjímání stimulující – mini-filmík. Nejspíš jste viděli, ale za připomínku stojí:

P.S.2: Včera jsme s kamarády na náš školní blog sepsali zkušenosti s hledáním školy pro naše děti. Pokud jste nebo budete v té situaci (nebo o někom takovém víte), mrkněte na: Jak najít tu správnou školu?.

P.S.3: Manifest disfrutalismu se po uveřejnění tohohle videa stal přes noc bestsellerem v našem eshopu. Snad budeme stíhat :-). My momentálně sedíme s kamarády na Sicílii a o disfrutalismu zde vydatně diskutujeme (a samozřejmě ho vydatně žijeme).

P.S.4: Zde jsou aktuální akce na podzim. Zítra končí možnost objednat se na podzimní Důlek za zvýhodněnou cenu – ZDE. Pokud chcete dostávat info o zprávách zde na blogu, nechte na sebe kontakt: přihlášení k newsletteru.