Střípky #1: Pyramida zajišťování potřeb & další posty

Všiml jsem si, že hromada kamarádů opustila facebook, instagram a další sítě. Právě čtu The Age of Surveillance Capitalism a nedivím se jim. 
Především pro ně jsem se rozhodl dát sem do blogu jednou za týden střípky toho, co jsem za uplynulé období dával na sociální sítě.
Zde je můj výkop za poslední týden - Ze svého facebooku, instagramu, linkedinu a youtube vybírám 4 posty, které mi přijdou nejdůležitější.  

1) SOBĚSTAČNOST

V úvodu najdete jeden z nejdůležitějších obrázků, který jsem kdy dával na fejsbuk. Vlastně je to i jedno z nejlépe utajovaných tajemství dnešní doby. 

Pochopit a žít ten gráfek, znamená vymanit se do velké míry z krysího závodění (tj. vydělávání na život, při kterém člověk zapomene žít) a/nebo z příjmové chudoby, snížit stres a osamělost, je to základ výchovy šťastných a zdravých dětí a také radostnějšího života. V individuální rovině znatelně snižuje CO2 a celkově zlepšuje svět, neboť popisuje přirozený chod věcí. 

Je to vlastně velmi primitivní systém, který tu byl odnepaměti. 

Akorát vzhledem k reklamní masáži posledních 30 let (průměrný obyvatel západního města je cílem 4 - 10 tisíc reklamních sdělení denně s cílem maximálně zvětšit tu červenou špičku a umenšit všechny ostatní) mu v dnešní konzumní společnosti většina lidí nerozumí, a tak musíme znovu vynalézat už jednou vynalezené.

Ale prosím, (znovu) vynalezme to. Už kvůli sobě. Jo a pro úplnost se podívejte na dnešní většinovou realitu:

2) SLÁMA V BOTÁCH 2

Naše nová kniha Sláma v botách 2 je v tisku a prodávat se začne 13.12.:  

Dlouho jsem si myslel, že tahle kniha bude o budování skutečného, místně ukotveného života tam, kde má člověk adresu. Myslel jsem si, že to bude o tom obrázku v úvodu tohoto blogu - tedy o soběstačnosti, sousedské komunitě, vlastní místní ekonomice nezávislé na státu a korporacích, o zahradničení, skutečném jídle a celkově dobrém životě. 

Nakonec je kniha přesně o tom, ... ale až v druhém řádu. 
Na prvním místě je o tom, co píšeme v popisu knihy: ... "O tom, jak to dopadne se vztahem, když se jeden z páru rozletí za svými ideály, a druhému nezbývá než se přidat, nebo odpojit. Příběh sleduje úsilí manželů vytvořit si opravdový domov a rodinu, a tak zamíří z velkého města na malé a nakonec až na vesnici, kde zahradničí, hospodaří a zapojují se do sousedského života. Jenže k idyle má realita daleko." 

Veronika alias Sláma v botách prožila přesně tohle na vlastní kůži a svou zkušenost dokázala přetavit ve snad nejsilnější (a také nejvtipnější) výpověď o lásce za časů eko krize, jaká v Česku zatím vznikla.

Vím z vlastní zkušenosti, že párů, které si něčím takovým prošly, jsou mraky. A věřím, že takováhle kniha může nejednomu z nich pomoct srovnat zase rytmus a krok. 

Kniha se začne prodávat 13.12. Chcete-li, abychom vám poslali mail, až bude, nechte na sebe kontakt zde 

P.S.1: Kniha je zároveň dalším krokem na naší vizi k nejekologičtějšího evropského nakladatelství & P.S.2: Tady si přečtěte, jak jsem se s knížkou "nažlučili" - zde.

3) LOUČENÍ S PODIVÍNEM

Podivín je kniha, kterou jsem chtěl do Česka přinést příběh nejodvážnějšího experimentu s firemní demokracií na světě, v brazilské firmě Semco, v které si tisíce zaměstnanců rozhodují o tom, co, kdy, jak nebo s kým budou v zaměstnání dělat. Sami si rozhodují o tom, jaká bude jejich mzda nebo si sami vybírají kolegy a šéfy. 

Podivín je kniha, kterou vznikl Peoplecomm jako nakladatelství. Na Podivínovi jsme se naučili pravidla knižní branže, abychom je mohli začít následně porušovat - viz: Planeta a Distribuce

Díky Podivínovi se sem dostaly další důležité knihy jako Summerhill, Domácnost bez odpadu, Budoucnost organizací, Zodpovědná firma nebo knihy Gabora Matého.

To, jak letí čas, je nejlíp vidět na dětech. Je to deset let, co jsme byli s Valčou na tisku této knihy. Je sranda vidět to dítě. Dnes je jí 14 a je to už mladá žena:

Obálku vymyslel náš kamarád Lukáš  a s Podivínem tak odchází jedna vzpomínka na něho a knihu vysázel Bohouš, který už s námi také není. 

Za ta léta vím, že česká mise se Podivínova dokonale povedla, a že nespočet českých i slovenských firem se díky němu změnil k nepoznání. Práce a život mnoha lidí tak získala smysl a šťávu. A myslím, že to byl Podivín, který pomohl nastartovat mnohé další projekty měnící to, jak se u nás podniká a také vzdělává. Slušná firma bezesporu. 

V životě platí, že ve správný čas je třeba určité věci opustit a rozloučit se. Proto už Podivína nedotiskujeme. Buď si ho popučujte nebo ho poptávejte na bazaru:  stejně tak jako Sedmidenní víkend, který je pokračováním Podivína, případně si poslechněte nějaké rozhovory či přednášky autora Ricardo Semlera

4) O ZÁVISLOSTI NA PENĚZÍCH A MOCI

Raduji se, že se dnes a zítra jde opět do ulic (psáno 16.11.'19). 

Budeme slavit 30 let, co žijeme znovu v demokracii, i když možná budeme spíše smutnit nad tím, jak moc je demokracie v dnešním světě rozbitá a nefunkční. 

Faktem je, že náš politický i ekonomický systém tak, jak jsou dnes navrženy, jsou magnetem pro muže s mimořádnými traumaty z dětství. 

Peníze a moc patří v našem systému mezi hlavní položky, které obdivujeme a ke kterým vzhlížíme, a tak tito, de facto nemocní muži (a ženy s mužskými rysy) jsou do vrcholové politky a byznysu přitahováni jako můry žárovkami (neboť - čím výš, tím víc moci i peněz) . 

O tom, že nám dlouhodobě vládnou lidé s hlubokými traumaty z dětství, lidé závislí na moci a penězích se v naší většinové společnosti ale nemluví. Bavíme se o tom, že lžou a kradou, ale nediskutujeme o příčinách. A toto je důležitá příčina našich současných a budoucích potíží, bez jejíž pochopení se neposuneme dál. 

Proto sem dnes dávám přednášku od Gabor Maté, neboť neznám nikoho, kdo by téma traumat z dětství a jejich důsledků na naše životy uměl vysvětlit tak srozumitelně jako on. 

Přál bych si, kdyby i něco takového dnes na Letné zaznělo. A přál bych si, kdyby tuhle přednášku (nebo cokoliv od Gabora Mateho) mohli shlédnout ve většině česko-slovenských domácností. Myslím, že by kámen nezůstal na kameni. 

Gabor Maté - viz jeho knihy a V říši hladových duchů.