O prospěšnosti podnikání

Mám novoroční přání: Přeji si, abychom předefinovali, co je a co není podnikání. Zde je můj návrh: "Podnikání je činnost prováděná samostatně podnikatelem vlastním jménem a na vlastní odpovědnost, za účelem obecného prospěchu."
O prospěšnosti podnikání jsme si ještě před vánocemi povídali s kamarády z karlínské Kollárovky - viz video výše.

Já osobně jsem si zamiloval termín "Obecně prospěšná společnost". Hlasuji proto, abychom tento název z naší legislativy (zde) začali využívat jako označení jakékoli podnikatelské činnosti. Jsem velkým fanouškem jednoduchosti, a tak navrhuji zrušit všechny ostatní kategorie, kterými označujeme firmy a další organizace. Například: "Etická" (opak neetické - tj. lživé, podvodné) "sociální" (opak asociálního, tj. neetického podnikání), "společensky prospěšná" (opak společnosti neprospěšného) nebo"dobro-činná" (jako opak zlo-činného).

Navrhuji zrušit i kategorie "zisková" a "nezisková". Je třeba, aby smyslem a cílem podnikání byl obecný prospěch. To, zda se podnikatel nebo podnikatelé rozhodnou generovat zisk navíc, je jejich rozhodnutí. Samozřejmostí je se samostatně uživit. V každém případě nechápu, jak můžeme ještě v roce 2015 tyto přívlastky používat a vlastně tím přiznávat, že většina byznysu funguje a-sociálně, ne-prospěšně, zlo-činně, ne-eticky, ne-zodpovědně...

Nechápu, jak můžeme ještě v roce 2015 pro podnikání používat přívlastky jako "etický", "sociální", "prospěšný" či "dobročinný, tím přiznávat, že většina byznysu funguje ne-eticky, a-sociálně, ne-prospěšně, zlo-činně a nehnout nad tím brvou?

Letošní Svoboda Naživo se věnovala právě tomuto tématu. Zde je definice toho, co já osobně považuji za prospěšnou ("zodpovědnost" je pro mě v případě podnikání synonymem prospěšnosti) firmu. Do detailu to najdete ZDE. Definice vychází z knihy Zodpovědná kniha, kterou jsme v loňském roce vydali.

Snimek obrazovky 2015-12-26 v 07.55.26

Pokud neznáte: tady je současná definice podnikání podle dnes platného Občanského zákoníku: "Kdo samostatně vykonává na vlastní účet a odpovědnost výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku, je považován se zřetelem k této činnosti za podnikatele."

Kdo o těchto tématech trochu přemýšlíte, víte že dát si množení peněz za cíl mění většinu lidí na bezohledné (tak trochu) zrůdičky. Pokud nevěříte nebo mi nerozumíte, sáhněte po společenské hře s názvem Monopoly nebo dostihy a sázky, pozvěte vaše nejlepší kamarády a navrhněte, že si zahrajete o skutečné peníze. Pak už jenom pozorujte, co se bude dít. Už chápete, co se snažím říct? Pokud bude jediným cílem podnikání dosažení zisku - NIKDY nezmizí jevy jako jsou korupce, všudypřítomná kurvítka, pokračující devastace přírody (a s tím související jevy jako masové vymírání druhů či migrace lidí) nebo rostoucí sociální rozdíly. NIKDY.

Dát si množení peněz za cíl mění většinu lidí na bezohledné zrůdičky. Pokud nevěříte nebo mi nerozumíte, sáhněte po společenské hře s názvem Monopoly, pozvěte vaše nejlepší kamarády a navrhněte, že si zahrajete o skutečné peníze. Pak už jenom pozorujte, co se bude dít.

To, jak funguje naše podnikání a tím pádem i společnost jako celek se nezmění tak dlouho, dokud budeme nakupovat u těch, jejichž jediným cílem je množení zisku, tj. u většiny korporací. To hlavní co může každý z nás udělat pro změnu je nalézt si svého sedláka, podpořit svého kavárníka, pekaře nebo hokynáře. Můžeme a musíme volit našimi penězi. To ale nestačí. Je nutné si vytvořit vlastní práci (buď sami nebo najít obecně prospěšnou organizaci) a přestat hledat otupující zaměstnání (nebudeme se pak muset divit, proč nás práce nebaví). Je třeba začít znát své sousedy a znovu-objevit komunitní život. Je též třeba vybřednout z dluhů, kterou jsou až příliš často tím bičem, který nás domrská do dalšího přihlouplého pracovního pohovoru v korporaci nebo nás tam nutí vyplňovat do zblbnutí zbytečné tabulky. V neposlední řadě je třeba vyhodit televizi a odstřihnout se od dalších středněproudých médií, neboť jak  říká Katka Varhaník Wildová: "Televize je dnešním bičem – kriminálky, thrillery a večerní zprávy nás udržují pěkně připosraný. A v mezičase se v té televizi zjevují autority, které se tváří seriózně a fundovaně, takže si diváci ani nevšimnou, že dokolečka omílají stejnou blbost, až se ta blbost stává normou." (zdroj: zde)

Díky za to, že jsme to tu i na fejsbucích mohli letos zase trochu probrat. Hodně štěstí do Nového roku!

Pokud chcete dostávat info o zprávách zde na blogu, nechte na sebe kontakt: přihlášení k newsletteru. Jarní workshopy do 20.1. za příznivější cenu: Tvrdě, kamarádsky, nebo jinak? 11.-12.4. 2016 a Najděte svůj důlek 18.-20.4.2016.