Možná jste o něm také slyšeli – Benjamin Zander. Kromě toho, že diriguje hudbu, učí i na školách. Tam dělá mnoho neobvyklých věcí. Jednou z nejzvláštnějších je, že všem studentům na začátku semestru rozdá jedničku („A–čko” v americkém školním systému) a požádá je, aby mu napsali, co pro to udělají. Po zbytek roku se už pak všichni můžou věnovat studiu bez stresu, který známkování často působí.

Tenhle projev považuji za mimořádně povedený a děkuju Janě a Jirkovi za CZ titulky. Kromě toho, že vás od začátku do konce nenechá v klidu, stojí za opakované shlédnutí zejména kvůli myšlence „rozzářených očí”. Zander totiž říká, že to jak vedete druhé poznáte právě podle toho jestli jim září oči. Mým uším to zní jako mimořádně silná a hluboká myšlenka. Stačí chvíli pozorovat své nejbližší a hned mi dochází následky mého chování…

Co vy? Když se rozhlédnete okolo sebe, po svých nejbližších lidech, září jim oči? Kvetou? Radují se? Sílí jim sebevědomí? A co když přijdete k vám do práce nebo do školy? Vítá vás rozzářená recepční či školník?

Jestli ano, poblahopřejme si! Jestli ne, možná by to chtělo dělat některé věci jinak. Jaké? Co myslíte? A co jinak vás na té řeči zaujalo?