Snímek obrazovky 2015-05-18 v 20.25.18

Zdravím ještě z Rigy! Předevčírem jsem si tu zaběhl jejich 1/2 maraton. Bylo pět, později šest stupňů. Většinu času pršelo, ke konci jako z konve. Riga je i v dešti a v kose nádherná, ale kromě pohledných míst tu mají i svá post-sovětská, nevábná zákoutí. A tak, když jsme se zrovna prodírali nějakým nevábnem zapnul jsem většinou auto-pilot a přemýšlel o tom, s čím jdu na letošní Svobodu NaŽivo (na které tu mimochodem dělám). Téma zodpovědnosti (tedy svobody v práci 2.0) je pro mě obří. V některých jeho zákoutích mám stále ještě spíše temno. Rozhodl jsem se sepsat si proto otázky, které bych si tam rád buď zodpověděl nebo rozpremýšlel. Chci tím též ponouknout vás, kdo se na Svobodu chystáte k podobné úvaze (pokud v tom vidíte smysl). A chci vás též požádat – jestli se chystáte a nejste ještě zaregistrovaní – přihlašte se. Do uzavírky zbývá 13 dní. Díky.

Pro lepší přehled o tom, co se na 4.6. ve Fabrice a 5.6. ve Sportovně chystá, podívejte se na tyto odkazy:

1. Proč to pořádáme? Proč na tom dělám já?
2. Řečníci (kdo vystupuje a moderuje)
3. Program (o čem se kdo chystá mluvit)
4. Partneři (kdo nám s tím zatím pomáhá)

Zde je to, co se honí v hlavě mně. Začnu od konce. Pár otázek na Vincenta Stanleyho (4.6., ale především 5.6. ve Sportovně) – viz nahoře jeho fotka z představení francouzské verze jejich knihy Zodpovědná firma.

– Co se v Patagonii změnilo od doby, co vydali Zodpovědnou firmu?
– Jaké jsou ohlasy na knihu v různých částech světa? Kde je firemní zodpovědnost už aktuálním tématem? A kde naopak není ještě ani v plenkách?
– Ad program „Worn wear„: Jak je možné vyrábět produkty, které mají vydržet celý život a ještě vybízet lidi, aby si je opravovali, když se jim rozbijí a firma přitom nezkrachovala?
– Říkáte, že nechcete, aby si lidé kupovali po čem touží (viz další myšlenky), ale co opravdu potřebují. Může podnik s tímto přístupem v dnešní ekonomice vůbec přežít? A dokáže prosperovat?
– Čím si vlastně Patagonia vydobila titul „Nejvíce cool firma na Zemi“ (zde)?
– Ad Footprint Chronicles: U jakých výrobků Patagonie se dnes už dozvíme skutečnou cenu výrobku? Tj. kolik CO2, vody a dalšího to všechno stálo?
– Co je pár konkrétních příkladů procesů, v kterých Patagonia funguje jinak než většina oděvních firem?
– „Korporace“ existuje proto, aby maximalizovala zisk pro akcionáře. Může se transformovat ve „firmu na misi“ tak jako třeba Patagonie? Je to vůbec možné?
– „Chief Story Teller“: Co je v Patagonii úlohou takové člověka?
– Chceme-li vybudovat zodpovědnou firmu, čím bychom měli začít?

Otázky, které si kladu jako člověk… rodič, občan, zákazník:

– Jak vychovat děti k zodpovědnosti? (Léta se o to snažím. Často však tápu.)
– Co jíst, pít, oblékat na sebe, jak se přepravovat, aby (si) člověk neškodil?
– Co kosmetika? Jde to šetrně k lidskému zdraví i přírodě? Jak?
– Co energie? Jak si zajistit soběstačnost bez vypouštění dalšího CO2?
– Co naše společnost? Jak jsme na tom, co se týče hodnot jako je důvěra, morálka (velmi mě zajímá pohled Jana Sokola na toto téma). Jaké jsou prognózy dalšího vývoje?
– Co může udělat každý z nás pro zodpovědnější společnost?
– Co chtít po zastupitelích? Jak mohou pomoci oni? Mohou vůbec?

Otázky, které si kladu jako jako podnikatel (a jako člověk, který podnikání dlouhodobě zkoumá):

– „Svoboda ve firmě jako možnost dělat to, co mají lidé rádi stylem, který jim sedí“: Jak to souvisí s ideou zodpovědnosti? Jak se to projevuje v organizaci firmy?
– Jaké jsou další příklady zodpovědných firem z našich končin? Co se od nich můžeme naučit? Co další organizace usilující o zodpovědnější společnost? Dokážeme se propojit?
– Jak se v ČR/SR posunout s hnutím za svobodnější práci z fáze 1.0 do 2.0? Půjde to vůbec? S kým ano? S kým ne?
– Dokážeme se znovu nakopnout a společně pohnout směrem ke svobodnějšímu a zodpovědnějšímu firemnímu prostředí a tím i společnosti jako celku?
– Dá se „zrání směrem k zodpovědnosti“ (především u podnikatelů) nějak urychlit? Existuje na to nějaké „hnojivo“?
– Zodpovědnost vůči komunitě: Jakou s tím má kdo zkušenost? 

– Princip „trojí zodpovědnosti“ (tripple bottom line). Jak na něm postavit funkční firmu?
– Termín „sociální“ podnikání či firma. Není to už přežitý název? Neměla by každá firma 21.století mít na prvním místě řešení něčího problému (a ne pouze maximalizaci zisku)?
– Rozdělení organizací na „ziskové“ a „neziskové“. Není i to už přežité rozdělení?
– Tzv. externality. Co s nimi?
– „Jednorázovost“: Příklady, jak se jí vyhnout?
– Zemědělství a jídlo: Jde to bez toxické chemie? Pro 7,3 miliardy lidí? Jak?
– Co s korporátním přístupem k zodpovědnosti? Měli bychom se radovat z jejich nadací a CSR aktivit a častou škodlivost jejich podnikání přehlížet? Nebo jaký k tomu zaujmout postoj?
– Korporace: Přežijí 21.století? Pokud ano, v kterých oborech? Do čeho se transformují?
– Soukromá sféra přebírá veřejnou; kapitalismus se zaplétá do demokracie. Jde to rozplést? Co s tím dál?

Tak to je to, co mi v neděli lítalo hlavou. Kladete si podobné nebo jiné otázky? Pokud ano, přihoďte prosím. A kdo se chystáte Svobodu, na viděnou 4. a/nebo 5.6.!

P.S.1: Tohle jsem psal v sobotu do blogu naší školy – O čtyřech volech a jednom lvovi. Velmi to souvisí s mými úvahami o znovu-nakopnutí snah o svobodnější a zodpovědnější pracovní prostředí. Buď změníme systém nebo systém změní nás.

P.S.2: Aktuální akce zde.