948 článků a 10225 komentářů na téma svobodnějších přístupů k práci a podnikání. Od roku 2007.

O smysluplném podnikání

,

Před třema lety jsme se v Barceloně s kamarádem Lukášem Plíhal podivovali nad tím, jak místní bary a restaurace pře-prodávají lahvičky s chemicky dochucenými nápoji, které do Španělska často přicestovaly přes celou Evropu. Nešlo nám do hlavy, proč místo toho neždímají čerstvé pomeranče a další ovoce napuštěné sluncem, když je ho všude kolem tolik (rozhovor níže). Před vánoci jsme sedli znovu, abychom na to téma navázali (rozhovor nahoře).

Lukáš mimo jiné miluje kavárny a vlastně jakákoli místa, která jsou něčím originální a prospívají druhým lidem. Napadlo mě vyptat se ho na pražské restaurace a kavárny, které z jeho pohledu staví na důlku lidí uvnitř, tvoří něco vlastního, co zároveň prospívá všem zúčastněným. Přijde mi totiž, že každá taková kavárna je vlastně mini-firma a laboratoř, ve které je možné pod pomyslnným mikroskopem vypozorovat základní principy fungování firmy pro 21.století. To je firma, která nemá na piedestalu prázdné množení peněz, ale nějaký vyšší smysl. Je to firma, která jen tupě nepřeprodává, ale tvoří něco originálního. Je to firma, která je nejedovatá (viz minulý příspěvek), ale obecně prospěšná (viz předminulý příspěvek), tj. nehraje si pouze na svou ego-svobodu, ale umí za důsledky svého podnikání převzít kompletní zodpovědnost. 20.1. končí předprodej na Tvrdě, kamarádsky, nebo jinak? s termínem 11.-12.4. 2016, kde je smysluplnnost podnikání ústředním tématem. Přihlaste se, máte-li firmu a hledáte cesty, jak ji stavět na sdíleném smyslu a hodnotách.

P.S.: 20.1. končí i předprodej na Najděte svůj důlek s termínem konání 18.-20.4.2016. Pokud chcete dostávat info o zprávách zde na blogu, nechte na sebe kontakt: přihlášení k newsletteru.

Komentáře Přidat komentář
  • restauraciu BEAS som kedysi navstevoval min. raz do tyzdna. bolo to v casoch ked bola len jedna prevadzka na Bruselskej a naberali ludom jedlo, v ponuke bolo na vyber z 3 jedal ktore sa menili (male-velke, indicke a „klasicke“ menu). odvtedy nastalo rozsirenie prevadzok a prechod na styl naber si sam s cim prislo (pre mna) znizenie rozmanitosti ponuky a znacne zdrazenie. clovek si musi sledovat aby si nenaberal tazke veci (napr. zemiaky) inak moze zaplatit za plny tanier aj 200 korun. co som (skromne) vypozoroval tak novi zamestnanci nikdy nevydrzali dlho, ti co su dlho mi pridu vsetko len nie stastni a nedavno som zistil kolko ponukaju za pomocnu „silu“ takze mi viac neprislo smysluplne si za obed priplacat. na prvy pohlad sa zda ze to co robia ma vyssi zmysel (a snad to tak je), no mne osobne (po rozsireni prevadzok) sa zda ze bol doraz kladeny hlavne na zvysenie ziskovosti a vsetky prevadzky dnes uz posobia uniformne.

Zodpovědná firma

Jak podnikat, aby to bylo prospěšné nejenom vlastníkům, ale i ostatním lidem a planetě

Kniha: Zodpovědná firma

Aktuální akce

14. 11. 2017

Přednáška Ostrava, od 15:00

VŠB-TUO, Ostrava

páteční termín dle dohody

Páteční oběd s Tomášem

Praha

Prohlédněte si foto, info z proběhlých akcí

Proběhlé akce

Newsletter

Chcete informace o našich aktivitách?
Nechte na sebe kontakt.

Líbí se Vám, co děláme?

Přispějte

V tomto blogu naleznete 948 článků a 10225 komentářů s tématy přirozenějších, radostnějších přístupů k práci.

Každý měsíc to obnáší stovky hodin věnované výzkumu, psaní, focení a filmování. Pokud máte z tohoto blogu radost či prospěch, zde máte možnost přispět na jeho provoz a rozvoj.

Přispět můžete na účet: 2400493472/2010

více informací

Zapojte se

8 z 10 lidí nemá rádo svou práci. Změňme to!