Nevím o nikom, kdo by dokázal tak trefně vysvětlit, proč potřebujeme „znovu vynalézt management“ (jako způsob organizace práce a firem) než je Gary Hamel, autor bestselleru Na čem dnes záleží. Díky Vaškovi Pavlínovi máme nyní i české titulky – ZAPNĚTE SI JE. Myslím si, že se stačí podívat jen na toto video a člověku dojde, oč kráčí. Já jsem před lety zvolil termín „Svoboda v práci“. Hamel hovoří o „Managementu 2.0“. Další lidé používají jiná slova. Ale je to vše o jednom. Současný způsob organizace práce (kterému říkáme nejčastěji právě „management“) vznikl v době, kdy většina lidí pracovala doma nebo na poli a relativně svobodné lidi bylo třeba přetvořit v polo-programovatelené roboty, kteří budou ochotní stát 16 hodin denně u pásu a do zblbnutí vykonávat pár mechanických činností. Pokud si stále ještě s roboty (lidskými zdroji) vystačíte, není třeba nic měnit. Jestli už ale potřebujete lidi, je třeba práci zorganizovat zcela, ale zcela jinak. Mimochodem, pokud jste už „Na čem dnes záleží“ četli – napište o tom pár řádek – zcela dole na webové stránce knížky. Díky.

Toto Hamelovo video jsme použili pro vysvětlení hlavní ideje letošní Svobody NaŽivo – viz zde a je to to, o čem se tam budeme celý den bavit. Mimochodem nyní zbývá 4 dny a 19 hodin do uzavření registrace a na webu nyní svítí 179 účastníků. Pokud se chystáte, zaregistrujte se prosím hned po přečtení těchto řádek :-). My se totiž už trochu začínáme nervovat z toho na kolik lidí se vlastně připravit (židle, vytápění, jmenovky, catering,…). Pro mě je tohle finále vždycky nejvíc nervů.

Včera jsme v Praze zažili první setkání s názvem Život (i peníze). Na druhé kolo se můžete hlásit ZDE. Mně (ač jsem ranní člověk) to hodně sedlo – podívejte se na fotky od Petra Boháčka. Byla to první debata s lidmi, kteří na otázku „Peníze, nebo život?“ odpovídají „život“ (i peníze). Prostě se umí uživit tím, co mají rádi. A přestože kluci z Devoto nedorazili, já osobně jsem si z diskuze sepsal asi 20 stránek poznámek. Díky za to.