Ikigai

Minulý týden jsem se po tříměsíční přestávce pustil do psaní 13000 dní. Z kapitoly o zvyklostech na japonské Okinawě mi vypadl „Ikigai“. Mít ho vyjasněný považuji za naprostý základ pro dobrý život, a proto sem dávám krátkou úvahu na toto téma. 

Podle Japonců má každý člověk svůj Ikigai neboli důvod proč žije. Ikigai hraje podle vědců i zásadní roli v dlouhověkosti Okinawanů (Nikde na této planetě nežije tolik stoletých žen, i mužů, jako zde). Japonci tvrdí, že nalézt svůj Ikigai vyžaduje hluboké a dlouhé “ponoření se” do sebe sama. To, jak obtížné to může být popisuje i následující historka (už jsem ji sem do blogu před lety dával):

Žena byla v komatu a umírala. Náhle měla pocit, že stoupá do nebe a ocitá se před soudnou stolicí.
„Kdo jsi?“ oslovil ji hlas.
„Jsem žena starosty,“ odpověděla.
„Neptal jsem se tě, čí jsi žena, ale kdo jsi.“
„Jsem matka čtyř dětí.“
„Neptal jsem se tě, čí jsi matka, ale kdo jsi.“
„Jsem učitelka.“
„Neptal jsem se tě, co děláš, ale kdo jsi.“
Snažila se seč mohla, ale na otázku: „Kdo jsi?“ prostě nebyla schopna podat uspokojivou odpověď.
„Jsem křesťanka.“
„Neptal jsem se tě, jaké je tvé vyznání, ale kdo jsi.“
„Jsem žena, která den co den chodila do kostela a vždy pomáhala chudým a potřebným.“
„Neptal jsem se tě, co jsi dělala, ale kdo jsi.“

Očividně u zkoušky neprošla, byla totiž poslána zpátky na zem. Uzdravila se ze své nemoci a byla rozhodnuta přijít na to, kdo je. A rázem bylo všechno jiné.
Naší úlohou je být. Ne být někdo, ne být nikdo, neboť v tom tkví chtivost a ctižádost. Ne být tím či oním a vidět vše jen průzory – ale pouze být.

Nalézt své Ikigai – my bychom řekli své poslání či jakýsi vyšší smysl – umožní člověku napojit se na energii, o které nemá do té doby ani tušení. To, co se bez této energie vleklo se tak může z ničeho nic stát vášní. Těžko tento stav slovy popsat. Kdo nezažil, těžko porozumí. Podle Japonců přináší Ikigai do života spokojenost a smysl. Je základem proto, aby si člověk dokázal nalézt svou životní roli. Na Okinawě vysvětlují Ikigai jako “důvod, proč vstát ráno z poslete.” Většina stoletých Okinawanů dokáže své Ikigai prý z fleku zformulovat. A je prý i jedním z důvodů proč tito ostrované žijí tak dlouho.

Kdo jste vy? Jaký je váš Ikigai? Proč tedy ráno vstáte z postele?

Mějte se hezky!

P.S.: Pár zpráv na závěr – 1. Naše knihy můžete od včera koupit i v kultovní karlínské kavárně Divoký matky, 2. Doplnili jsme knihy v Biozahradě na Vinihradech. 3. V naší škole jsme se pustili do blogování – já v tom na sebe vzal roli roztleskávače. Pokud vás baví téma vzdělávání, každé úterý plánujeme jeden článek/video. 4. I zde na tomto blogu jsem se rozhodl publikovat jednou týdně, vždy v úterý.